Dátum: 10. júna 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Samosprávny kraj pokračuje v opravách regionálnych ciest, tento rok plánuje zrekonštruovať až 100 kilometrov

Najnovšie spustili modernizáciu cesty medzi Malackami a Pernekom, ako aj sanáciu zosuvu pôdy pri Šenkviciach v okrese Pezinok.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pokračuje v opravách ciest II. a III. triedy v regióne. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, v týchto dňoch dokončili cestári opravy súvislých úsekov ciest v Tomášove a Novej Dedinke v okrese Senec, vo Svätom Jure v okrese Pezinok a v obci Kostolište v okrese Malacky. Samospráva najnovšie spustila modernizáciu cesty medzi Malackami a Pernekom, ako aj sanáciu zosuvu pôdy pri Šenkviciach v okrese Pezinok.

Pri rekonštrukcii cesty II. triedy 503 medzi Malackami a Pernekom ide o najdlhší súvisle revitalizovaný úsek v dĺžke 10 kilometrov. Práce pozostávajú z recyklácie asfaltových zmesí za horúca na mieste. „Hovoríme o nízkoodpadovej technológii, pri ktorej prichádza k reprofilácii a kvalitatívnemu vylepšeniu existujúcej asfaltovej vrstvy,“ vysvetlila Forman Súčasne kladú aj novú vrchnú časť vozovky, na ktorej nevznikajú povrchové škáry, čím sa šetria náklady na spoje jednotlivých vrstiev. Výhodou je aj nízka ekonomická a časová náročnosť opravy povrchu vozovky, či predĺženie životnosti asfaltového krytu.

Nová metóda má priaznivý vplyv aj na životné prostredie, nakoľko šetrí surovinové zdroje, energie a znižuje objem odpadov. „Nie je však použiteľná všade, je možné ju aplikovať len v extraviláne a tam, kde to dovoľuje únosnosť podložia,“ skonštatovala Forman s tým, že rekonštrukcia potrvá približne do polovice júla. „Podrobne mapujeme technický stav priamo v teréne a na základe toho volíme najvhodnejšiu metódu rekonštrukcie, ako aj poradie opráv,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

Práce realizujú aj na ceste III/1046 v Šenkviciach. „Na tomto úseku vykonávajú župní cestári sanáciu zosuvu cesty v intraviláne obce,“ priblížila Forman. Ako dodala, po odfrézovaní vozovky postupne odstraňujú pôvodný poškodený múr, vybudujú a založia do svahu nový cestný múr a podložie zastabilizujú pomocou mikropilót. Predpokladaný zmluvný termín realizácie je päť mesiacov. „Napriek rozsahu stavebných prác je doprava riadená signalizáciou v polovičnom profile cesty,“ doplnila.

Od septembra BSK opravil 26 úsekov ciest v celkovej dĺžke 43 kilometrov. Do začiatku budúceho roka kraj plánuje opraviť až 100 kilometrov ciest.

Pridaj komentár