Dátum: 1. augusta 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Samosprávny kraj dokončil rekonštrukciu cesty medzi Račou a Svätým Jurom

Pri rekonštrukcii použili technológiu recyklácie za horúca, ktorá je ekologickejšia a ekonomickejšia.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) dokončil rekonštrukciu cesty II/502 medzi bratislavskou Račou a Svätým Jurom v okrese Pezinok. Ako informuje kraj na svojej webovej stránke, pri rekonštrukcii použili technológiu recyklácie za horúca, ktorá je ekologickejšia a ekonomickejšia v porovnaní s klasickými metódami.

Samosprávny kraj dokončil rekonštrukciu cesty medzi Račou a Svätým Jurom
zdroj: facebook.com/bratislavskykraj.sk

„Recyklácia za horúca na mieste je nízkoodpadová technológia, ktorá zásadne znižuje množstvo surovín pri rekonštrukciách obrusných a ložných vrstiev pozemných komunikácií,“ vysvetľuje samospráva. Ako dodáva, touto technológiou prichádza k reprofilácii a kvalitatívnemu vylepšeniu existujúcej asfaltovej vrstvy a v rovnakom pracovnom cykle je možné súčasne položiť aj novú obrusnú vrstvu. „Výhodami sú najmä nízka ekonomická a časová náročnosť opravy krytu vozovky a predĺženie životnosti asfaltového krytu, respektíve konštrukčnej vrstvy vozovky,“ doplnil BSK.

Samosprávny kraj dokončil rekonštrukciu cesty medzi Račou a Svätým Jurom
zdroj: facebook.com/bratislavskykraj.sk

Recyklácia za horúca má podľa samosprávy aj priaznivý environmentálny vplyv, pretože šetrí surovinové zdroje, energie a znižuje objem odpadov. „Výhodou je aj to, že ide o bezškárové technológie, pretože priečne a pozdĺžne pracovné škáry sú tepelne ošetrené priamo pri pokládke,“ konštatuje kraj s tým, že ložná a obrusná vrstva sú vtláčané do seba za horúca, čím ušetria náklady na spojovací postrek. „V neposlednom rade vďaka tomu prichádza aj k zvýšeniu komfortu jazdy a bezpečnosti účastníkov cestnej premávky,“ uzatvára samospráva.

Pridaj komentár