Dátum: 22. marca 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Ružinov odhalil prípady možného týrania klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici

Starosta Ružinova Martin Chren už podal trestné oznámenie a podnikol potrebné kroky pre bezpečie klientov.

Bratislavský Ružinov odhalil prípady možného týrania klientov Domova dôchodcov (DD) na Pažítkovej ulici. Ako vo svojom profile na sociálnej sieti informoval starosta Ružinova Martin Chren, v tejto súvislosti už podal trestné oznámenie. „Počas posledných týždňov sme odhalili niekoľko prípadov podozrenia na hrubé zanedbávanie starostlivosti, dokonca vykazujúce silné znaky týrania, u niekoľkých klientov DD na Pažítkovej ulici,“ uviedol Chren. Dodal, že o pravdepodobnom týraní vedia už približne tri týždne, kľúčové však bolo sa o týchto klientov postarať a zadokumentovať ich stav.

„V sobotu 20. marca sme s pani riaditeľkou Máriou Mattovič – Strakovou, ktorá šéfuje nášmu Ružinovskému domovu seniorov a pred troma týždňami sme ju poverili riadením aj DD na Pažítkovej, podali trestné oznámenie pre trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby závažnejším spôsobom konania, v súbehu s trestným činom neoznámenia trestného činu a s trestným činom krádeže,“ uviedol starosta s tým, že aktuálne sú v spolupráci s externými odborníkmi zadokumentované dva prípady pravdepodobného týrania. „V priebehu najbližších dní k ním zrejme pribudnú ďalšie, na ktorých dokumentácii kolegovia intenzívne pracujú,“ doplnil.

Ružinov odhalil prípady možného týrania klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici
foto: shutterstock.com

Domov dôchodcov Pažítkova bol približne rok od vypuknutia pandémie uzatvorený pred vstupom cudzích osôb z dôvodu ochrany klientov pred ochorením COVID-19. Keď v januári tohto roka v DD ochorenie vypuklo, mestská časť do zariadenia poslala svoj krízový manažment a požiadala o pomoc aj intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Práve tento vstup externých intervenčných tímov viedol k odhaleniu niekoľkých prípadov, ktoré vykazovali znaky týrania klientov. Prípady klientov, ktorí prejavovali znaky silného zanedbania, nedostatočnej hygieny, odopierania potravy, mali modriny, hematómy a dokonca aj tržné rany, mizli im osobné veci, šokovali aj skúsených pracovníkov,“ vysvetlil Chren.

Nová riaditeľka DD na Pažítkovej komunikuje s rodinami klientov, ktorých sa týranie mohlo týkať. „Malá skupina zamestnancov, u ktorých sa prejavili znaky takéhoto násilného správania alebo hrubého neplnenia si svojich povinností, už v DD nepracujú. Žiaľ, podľa výpovedí svedkov a už aj samotných klientov, zrejme nešlo len o prípad zlyhania jednej osoby,“ podotkol Chren a dodal, že všetci klienti DD Pažítková sú už v bezpečí. „V záujme čo najlepšej starostlivosti sme po dohode s rodinami časť klientov preložili do nášho druhého zariadenia na Pivoňkovej ulici. Osoby, u ktorých bolo podozrenie na týranie, už nemajú do domova prístup,“ uzavrel.

Pridaj komentár