Dátum: 18. novembra 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Rocker vs. politik Michael Kocáb

Do kín vstúpil celovečerný dokument o Michaelovi Kocábovi. Dielo Olgy Sommerovej zoznámi diváka bližšie s hudobníkom, ktorý sa stal aj politikom a nezameniteľným občianskym aktivistom.

Rocker vs. politik Michael Kocáb

Podľa režisérky film vznikol z vďaky za to, čo Michael Kocáb urobil pre slobodu v Československu. „Bola by som rada, keby sme si – možno aj vďaka tomuto filmu uvedomili, pretože pamäť je krátka – ako málo stačilo a prevrat z totality do demokracie by sa nekonal,“ vyjadrila sa počas včerajšieho uvedenia známa česká režisérka. Keď na začiatku prišla za rockerom, spýtal sa, či to myslí vážne: „Na druhej strane, Olga je úžasná režisérka, tak som jej povedal dobre, ale skúsme to urobiť čo najpoctivejšie a tak, aby odkaz filmu bol, že sa naše národy v roku 1989 zhodli na slobode a poslali komunistov tam, kam patria – na smetisko dejín,“ vysvetlil publiku hlavný protagonista filmu. „Posolstvom filmu je, že sme v roku 89 získali obrovský dar, ktorý si musíme vážiť a urobiť maximum preto, aby sme si ho udržali.

Teraz sme v období veľkej skúšky,“ priblížil. Vo filme je sympatická neskonalá túžba po slobode a pravde, sila jednotlivcov, ktorí sa nenechali zlomiť dobou nech bola akákoľvek neprajná, nehľadali vinníka, ale šli si za svojím cieľom. Žiť dôstojne. S presvedčením, ktoré zlomilo mnohých neprajníkov. Divák sa dozvie viac o aj vzťahoch legendárnej kapely Pražský výběr. A tým pozornejším neujde ani fakt, ako náročné bolo vybojovať stav v akom sa naša krajina momentálne nachádza. Nie je to samozrejmosť a práve v tomto období by sme mali dbať na jeho udržanie. Film uviedla do slovenských kín prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vo filme aj účinkuje. „Ďakujem pani prezidentke Čaputovej. Bol to môj sen, aby vystúpila v našom filme a vám všetkým Slovákom závidím takú prezidentku. Vo vašej republike nádherne svieti a je to úžasná štátnička v rámci celej Európy,“ dodal na záver Michael Kocáb.

Pridaj komentár