Dátum: 21. marca 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
V Grassalkovichovej záhrade obnovia zeleň za takmer 250-tisíc eur

Už onedlho by Prezidentská záhrada mala opäť otvoriť svoje brány po viac ako 9 mesiacoch, čo bola pre verejnosť zatvorená.

Záhrada, ktorá je dielom významného uhorského politika

Po tom, ako gróf, šľachtic a jeden z najvýznamnejších uhorských politikov – Anton Grassalkovich skúpil veľké pozemky pred bránou na Suchom mýte, vznikol po roku 1760 Grasalkovičov palác a pri ňom i záhrada, ktorú poznáme aj pod názvom Prezidentská záhrada, keďže je súčasťou Prezidentského paláca. Je upravená vo francúzskom štýle a jej dnešná štruktúra pripomína pôvodné barokové usporiadanie, čo je zásluhou architekta Mariána Marcinka a jeho dcéry Dany Marcinkovej, ktorá.v tom čase navrhla do záhrady zeleň.

Revitalizácia s prekročeným rozpočtom

Posledná revitalizácia záhrady prebehla koncom 90-tych rokov minulého storočia. Staré mesto sa preto rozhodlo pre komplexnejšiu rekonštrukciu, s ktorou začalo 1. júna 2023. Pôvodne mala byť ukončená do konca roka 2023 avšak to sa nepodarilo splniť a rekonštrukcia stále trvá. Odhadovaná cena revitalizácie bola 1 milión EUR. Bola však výrazne prekročená. A to až o takmer 200 000 EUR. Nemalo by to však už trvať dlho a už čoskoro záhrada opäť otvorí pre návštevníkov svoje brány. Počas revitalizácie sa podarilo obnoviť zeleň, navýšiť počet stromov, kríkov, okrasných záhonov, obnoviť chodníky, obrubníky, osadiť nový mobiliár a vymeniť osvetlenie. Opravená bola aj fontána Radosť zo života.

Pridaj komentár