Dátum: 11. marca 2022 Autor: SITA Komentáre: 1
Pozrite si ako bude vyzerať ulica Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch

Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice je okolo 320-tisíc eur bez DPH, financie budú pochádzať z rozpočtu hlavného mesta.

Architekti navrhli budúcu podobu ulice Kataríny Brúderovej v bratislavských Vajnoroch. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Annamária Ondrejková. „Architekti spolupracujúci s MIB dokončili architektonickú štúdiu, v ktorej ukázali, ako v ulici zvýšia bezpečnosť, vysadia novú zeleň a asfaltové plochy zmenia na zelené ostrovčeky s lavičkami,“ uviedla. Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice je okolo 320-tisíc eur bez DPH, financie budú pochádzať z rozpočtu hlavného mesta.

Pôvodný stav ulice Kataríny Brúderovej

Celá ulica Kataríny Brúderovej prejde úpravou, ktorá zmení jej fungovanie k lepšiemu. „Pre miestnych vznikne krajší a bezpečnejší verejný priestor, kde sa budú môcť deti hrať a dospelí stretávať,“ skonštatovala Ondrejková. Návrh vypracovali architekti z ateliérov Átrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA. „Prioritou zadania je bezpečnosť chodca, spomalenie automobilovej dopravy, vytvorenie jednoliateho bezbariérového verejného priestoru s hojdačkou a lavičkami pre miestnych,“ priblížili zámer na revitalizáciu ulice architekt Ondrej Jurčo z ateliéru DOXA.

Návrh podľa Metropolitného inštitútu Bratislava ulice Kataríny Brúderovej

Ulicu poznajú obyvatelia aj vďaka studni, ktorá sa nachádza v strede križovatky ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej. „Vodiči v týchto miestach musia spomaliť, keďže studňa vytvára na ceste bariéru. V blízkosti sú tiež voľné asfaltové plochy, ktoré sú počas leta prehriate,“ poznamenala Ondrejková. Ako dodala, budúca revitalizácia počíta s pretvorením časti ulice na pešiu zónu so zachovaním dopravnej obsluhy k domovom obyvateľov. Vďaka výsadbe stromov sa zvýši bezpečnosť pre chodcov aj cyklistov a okolo studne vznikne verejný priestor pre stretávanie sa. „Dôležitou zmenou bude aj nahradenie asfaltu za zelené ostrovčeky s lavičkami, vďaka čomu sa zlepší pobytová funkcia,“ doplnila.

Významnú úlohu zohrá v celom priestore nová zeleň vrátane alejovej výsadby stromov. Tá nielenže oddelí vodičov od peších, ale zlepší aj mikroklímu celého územia. Architekti sa v návrhu venujú aj využitiu dažďovej vody a adaptácii prostredia na klimatickú zmenu. Okrem nových stromov, kríkov či trvaliek, tu vznikne aj dažďová záhrada, ktorá prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou. „Výber lokality pre projekt konzultoval MIB s mestskou časťou a hlavným mestom. Do konca tohto roka architekti dopracujú projektovú dokumentáciu a samotná realizácia sa začne najskôr na budúci rok,“ uzavrela Ondrejková. Projekt je súčasťou programu Živé miesta, ktorého cieľom je obnova zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

1 people reacted on this

Pridaj komentár