Dátum: 22. júna 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Pozor! Zmena služieb a cien cestovného v MHD

Zmeny sa dotknú cien cestovného, ale aj nových služieb a rozšírenia dopravy za hranice kraja.

Cestujúcich verejnou dopravou v Bratislavskom kraji čakajú od júla viaceré zmeny v Integrovanom dopravnom systéme Bratislavského kraja (IDS BK). V tlačovej správe o nich informovala hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Eva Vozárová. „Cestujúcich čakajú zmeny cien cestovného, úprava tarifných podmienok, ale aj nové služby a rozšírenie systému o ďalších 10 miest a obcí za hranicami Bratislavského samosprávneho kraja,“ uviedla hovorkyňa. Zmeny sa týkajú všetkých cestujúcich, ktorí využívajú bratislavskú mestskú hromadnú dopravu (MHD), regionálne autobusy Slovak Lines a regionálne vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Ceny všetkých 365-dňových predplatných cestovných lístkov (PCL) sa znižujú zhruba o 20 percent, naopak, zvyšujú sa ceny sedemdňových, 30- a 90-dňových PCL. „Po novom bude napríklad ročný PCL pre bratislavské zóny 100 + 101 stáť 199 eur,“ podotkla hovorkyňa. Zároveň sa ruší 15-minútový lístok a lístok Karnet. „Pôvodný 30-minútový lístok ostáva s nezmenenou cenou 0,90 eura. Rovnako s nezmenenou cenou ostáva 24-hodinový sieťový lístok, ten si naďalej môžu cestujúci kupovať za 6,90 eura,“ dodala. S papierovými cestovnými lístkami zakúpenými v pôvodných cenách do 30. júna môžu cestujúci v rámci prechodného obdobia cestovať aj naďalej, a to najneskôr do 30. septembra. Výmena lístkov nebude možná.

Ruší sa tiež 10-percentná zľava na nákup PCL na Bratislavskej mestskej karte (BMK). „Cestujúci, ktorí tieto karty využívajú, si však nemusia narýchlo vybavovať nové karty, všetky existujúce BMK bude možné používať aj naďalej na nákup PCL bez zľavy, a to najneskôr do 30. júna 2023,“ vysvetlila Vozárová a dodala, že počas dvojročného obdobia si môžu cestujúci vybaviť u niektorého z dopravcov novú bezkontaktnú čipovú kartu, alebo môžu prejsť k využívaniu mobilnej aplikácie IDS BK. Pre vybrané skupiny cestujúcich – ZŤP, žiakov a študentov, sa zjednodušuje preukazovanie nároku na zľavu.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) zavádza bezhotovostnú službu Kartuj. Ide o registráciu jednorazových cestovných lístkov (TAP) priložením platobnej karty k označovaču vo vozidle bratislavskej MHD, vždy bezprostredne po nastúpení. Cena jedného TAP bude jedno euro. Prvý prestup na iný spoj do 45 minút po platenom TAP bude zadarmo. „Denný strop, ktorý cestujúci zaplatia bude maximálne za štyri TAP, pričom ďalšie TAP do polnoci daného dňa ostávajú bezplatné,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že najväčšie výhody pre cestujúcich plynú najmä z jednoduchej a ľahko dostupnej možnosti úhrady cestovného. „Služba je vhodná aj pre nárazových cestujúcich či turistov, ktorí sa takýmto spôsobom jednoducho dopravia MHD v rámci Bratislavy,“ doplnila.

Obyvatelia ďalších desiatich miest a obcí v Trnavskom kraji už budú môcť cestovať na jeden lístok regionálnym vlakom ZSSK, prípadne autobusom Slovak Lines. Následne môžu využiť bratislavskú MHD alebo skombinovať spojenia týchto dopravcov v rámci celého Bratislavského kraja. Do IDS BK sa po novom zaradili Kúty, Dlhá, Orešany, Košolná, Zvončín, Suchá nad Parnou, Pusté Úľany, Sládkovičovo a Galanta. Linky prímestských autobusov Slovak Lines jazdiace najmä do regiónov Malacky, Senec a Šamorín, majú od 1. júla mierne upravené cestovné poriadky. „Prinesie to výhody pre cestujúcich, predovšetkým v podobe zjednotenia jazdných dôb a zlepšenia rovnomernosti ponuky autobusových spojov na spoločných úsekoch,“ uzavrela Vozárová.

Pridaj komentár