Dátum: 8. februára 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Pozor: Tunel SITINA bude od 25. Februára kompletne uzavretý na 54 hod.

Národná diaľničná spoločnosť dnes na tlačovej konferencii informovala o 54 hodinovej kupletnej uzávery tunela SITINA.
Tunel SITINA bude uzavretý od 25. Februára 2022 22:00 do 28. Februára 2022 04:00

Mapa obchádzkových trás pre tranzit a miestnu prepravu:

Tunel SITINA bude od 25. Februára kompletne uzavretý

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) koncom februára uzavrie tunel Sitina na celý víkend, v dôsledku čoho bude obmedzená doprava v celej Bratislave. Dôvodom nepretržitej uzávery oboch rúr tunela na diaľnici D2 v hlavnom meste v trvaní 54 hodín bude komplexná výmena centrálneho riadiaceho systému. Ako v utorok informoval prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva NDS Peter Peťko, z tohto dôvodu bude Sitina uzavretá od piatka 25. februára od 22:00 do pondelka 28. februára do 4:00.

„Táto uzávera bude slúžiť na to, aby sme aktuálny centrálny riadiaci systém mohli modernizovať a vymeniť,“ povedal Peťko. Obchádzková trasa prioritne pre tranzitnú dopravu bude viesť cez Mlynskú dolinu, Patrónku a Lamačskú cestu, kde sa opäť napojí na diaľnicu D2. „Čo sa týka osobnej dopravy, odporúčame všetkým vodičom, aby využili alternatívnu trasu cez Karlovu Ves,“ uviedol Peťko.

Takáto rozsiahla uzávera tunela Sitina nebola od jeho sprevádzkovania v roku 2007, doteraz boli krátkodobé uzávery len v nočných hodinách, aby bol vplyv na dopravu čo najmenší. Diaľničiari budú veľkú dopravnú operáciu koordinovať v spolupráci s políciou. Dopravná polícia bude asistovať už pri rozmiestnení dočasného dopravného značenia počas uzatvárania tunela, ako aj pri kontrole a previerke funkčnosti premenlivého dopravného značenia „Hlavná činnosť bude spočívať v tom, že zabezpečíme zvýšený dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky najmä po obchádzkových trasách,“ uviedol Milan Filip z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

Svetelná signalizácia pre mestskú dopravu bude v dynamickom riadení, mala by sa tak prispôsobovať hustote premávky. „Viac sa sústredíme na tranzitnú obchádzku cez Mlynskú dolinu, Patrónku a Lamačskú cestu, kde budeme mať vyčlenené minimálne dve hliadky, aby vedeli v prípade kolíznej situácie rýchlo zareagovať a následne obnoviť premávku,“ priblížil zástupca polície s tým, že sa pripravujú signálne plány na svetelne riadených križovatkách. Podľa dohody s NDS by mala byť táto obchádzková trasa čo najviac prejazdná.

Diaľničiari prijali ďalšie opatrenia pre informovanie motoristov. Už zavedené líniové riadenie dopravy chcú využiť na informovanie ešte pred uzáverou tunela a na obchádzkové trasy. „Aj takto chceme informovať verejnosť, aby si priebežne zvolila iný termín cestovania ako 25. až 28. februára. Samotná realizácia (uzávera) mala prebiehať na jeseň, ale alternatívny termín je tento,“ vysvetlil Peťko. „O to viac chceme apelovať na motoristickú verejnosť, aby v tomto čase nevyužívala ani alternatívne trasy, nakoľko intenzita dopravy 30-tisíc až 45-tisíc vozidiel denne je stále veľmi silná a križovatky na to nie sú určené. „Určite bude potrebné mať aj silné nervy v niektorých prípadoch, takže chceme poprosiť všetkých, ak sa dá, odísť z Bratislavy alebo nevyužívať alternatívnu trasu počas uzávery,“ dodal prevádzkový riaditeľ NDS.

Zdroj: SITA

Pridaj komentár