Podvodníci sa pri snahe okradnúť seniorov vydávajú za policajtov, pracovníkov pošty alebo Sociálnej poisťovne.
Viacero prípadov, keď podvodníci vydávajúci sa za policajtov chceli od seniorov vylákať peniaze, sa v poslednom období skončilo zložením telefónu zo strany potencionálnych obetí. Ako ďalej informoval hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff, telefonáty zároveň seniori okamžite nahlásili svojim príbuzným alebo priamo na linku 158.
„Neznámi podvodníci pod legendami o „policajtoch od dvoch levov“, ktorí seniorov zachránia pred zákernými zlodejmi snažiacimi sa o ich vykradnutie tým, že vyhodia svoje peniaze a cennosti von oknom, pripravujú dôverčivých seniorov o celoživotné úspory,“ uviedol Szeiff. Podvodníci podľa polície však nevyužívali len legendu „policajt“, vydávali sa aj za pracovníkov pošty alebo Sociálnej poisťovne. Seniorov napríklad informovali o tom, že majú preplatky a následne od nich zisťovali, či im majú rozmeniť 500-eurovú bankovku a či bývajú sami.
K dokonaniu trestného činu podľa polície prišlo v jednom prípade, keď 69-ročná bratislavčanka do igelitovej tašky vložila finančnú hotovosť 4 000 eur, zlaté šperky za približne 10 000 eur a platobnú kartu spolu s PIN kódom. „Tašku následne v zmysle telefonických inštrukcii policajta „Martinca“ položila pred vchodové dvere do jedného z bytových domov v Bratislave,“ povedal Szeiff.
Bratislavská krajská polícia preto naďalej dôrazne apeluje na občanov, aby sa o takýchto prípadoch rozprávali so svojimi príbuznými – seniormi a osobami vo vyššom veku a vysvetlili im, že sa jedná o podvodné konanie a aby nevyhadzovali svoje úspory a cennosti z okna na ulicu alebo ich nechávali pred dverami do bytov.