Dátum: 6. júla 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
ponuka prenájmov klesla takmer o 30 percent

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu dosiahla úroveň 3 813 eur za meter štvorcový s DPH.

Ponuka bytov na sekundárnom trhu v Bratislave sa oproti začiatku tohto roka zvýšila až o štvrtinu. Vyplýva to z aktuálnej správy realitnej spoločnosti Lexxus. Podľa nej táto situácia čiastočne ovplyvnila aj trh prenájmu, kde ponuka klesla takmer o 30 percent. Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu na predaj sa medzikvartálne zvýšila o 40 eur, resp. o 1,1 percenta a dosiahla úroveň 3 813 eur za meter štvorcový s DPH. Dynamika rastu priemernej ceny sa tak druhom kvartáli tohto roka spomalila.

Nestabilná situácia na hypotekárnom trhu, vrátane rastúcich úrokových sadzieb v kombinácii so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi, začína u viacerých vlastníkov investičných bytov vytvárať potrebu zbaviť sa prebytočnej finančnej záťaže. „Vzhľadom na relatívne stabilnú situáciu na rezidenčnom trhu a nedostatočnú ponuku sa viacerí vlastníci investičných nehnuteľností snažia využiť aktuálne vhodné podmienky na predaj svojich nehnuteľností,“ spresňuje risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

Aktuálne tvorí ponuku nových nehnuteľností v Bratislave 65 developerských projektov. „V porovnaní s prvými troma mesiacmi tohto roka, je k dispozícii o takmer 54 percent viac noviniek,“ konštatuje spoločnosť s tým, že ku koncu júna si klienti v hlavnom meste mohli vyberať z ponuky 1 735 voľných nových bytov. „Oproti prvému kvartálu ide o takmer 11-percentný prírastok, ale ak sa pozrieme na situáciu spred roka, voľných nových bytov je v ponuke o 15 percent menej,“ dodáva s tým, že ku koncu druhého kvartálu sa predalo takmer 840 nových bytov.

Priemerná cena novostavieb rástla oproti minulému roku o 22,5 percenta, a to vo všetkých bratislavských okresoch. „Aktuálne priemerná cena novostavieb atakuje hranicu 4 500 eur s DPH za meter štvorcový, čím sa prepísali ďalšie pokrízové maximá,“ konštatuje Lexxuss tým, že priemerná cena voľných bytov vzrástla skoro v polovici developerských projektov, u väčšiny z nich z dôvodu zvyšovania cenníkových cien.Cena predaných bytov sa dostala na úroveň 4 066 eur za meter štvorcový s DPH.

Pridaj komentár