Dátum: 29. novembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Počet cestujúcich mestskou hromadnou dopravou klesol približne o 100-tisíc

MHD oddnes jazdí v prázdninovom režime, dopravný podnik tvrdí, že kapacity spojov sú dostatočné.

Počet cestujúcich mestskou hromadnou dopravou (MHD) klesol v dôsledku opatrení približne o 100-tisíc. Informoval o tom Dopravný podnik Bratislava (DPB) na sociálnej sieti. „Oddnes jazdí MHD v Bratislave, ale aj iných slovenských mestách v prázdninovom režime. Citlivo sme zvažovali, či uberieme počty spojov, ale mobilita badateľne klesá, a to následkom dištančnej formy výuky na vysokých školách, hromadným zavádzaním práce z domu aj prijatými opatreniami zo strany vlády, ktorým sa musíme prispôsobiť,“ vysvetľuje DPB a dodáva, že stúpa tiež pozitivita na koronavírus u zamestnancov DPB.

Prázdninový režim MHD v Bratislave znamená, že zhruba polovica liniek jazdí menej často než počas bežného pracovného dňa. „Teda výkony MHD sme z celkového pohľadu obmedzili v priemere iba o 11 percent. Nad rámec režimu prázdnin sme zachovali špeciálne školské linky a zachádzky spojov ku školám,“ konštatuje dopravca. DPB uvádza, že v septembri a v októbri počas pracovných dní odviezli zhruba 450-tisíc pasažierov. „Tesne pred sprísnením opatrení už klesol počet nástupov o 40-tisíc denne a v týchto dňoch dokonca o 100-tisíc nástupov denne,“ informuje dopravný podnik. Znamená to, že momentálne prevezie približne 300-tisíc cestujúcich za deň. „Dnes už je jasné, že pokles cestujúcich je výrazne väčší než percento obmedzených kapacít,“ dodáva.

Dopravný podnik spolu so svojimi dispečermi situáciu pravidelne monitoruje a vyhodnocuje aj priamo v uliciach Bratislavy. „Na základe toho prispôsobujeme nasadenie vozidiel s vyššou kapacitou oproti tomu, čo býva počas prázdnin zvykom (napríklad linky 4, 9, 93 a vybrané spoje linky 37). Operatívne tiež môžeme zmeniť štruktúru výpravy konkrétneho poradia či zdvojovať spoje,“ vysvetlil dopravca. Prijaté opatrenia sa podľa DPB potvrdili dnes ráno, keď problémy s nedostatočnou kapacitou na vybraných linkách nenastali. „Mesto sa citeľne vyprázdňuje – nielen počtom cestujúcich, ale aj intenzitou dopravy na cestách. Vo vyhodnocovaní dát plánujeme pokračovať a v prípade potreby posilníme dopravu na vybraných linkách,“ uzavrel dopravný podnik.

Pridaj komentár