Dátum: 20. marca 2024 Autor: Metropola Komentáre: 0
Po štyroch sezónach zberu zhodnotili 840 ton vianočných stromčekov

Vyzbierané živé vianočné stromčeky sa opäť vrátia Bratislave. Ako informuje manažérka externej komunikácie OLO – Odvoz a likvidácia odpadu Zuzana Balková, 150 knižníc poslúži v centrách voľného času, základných umeleckých školách či rodinách s jedným rodičom, mulč zase v záhradách. Zber živých ihličnanov tento rokuk uskutočnili od 4. januára do 16. februára prostredníctvom 700 drevených ohrádok.

Hlavné mesto, OLO, Komunálny podnik, spoločnosť Bučina EKO, Ikea Industry a nábytkárska spoločnosť Ikea realizovali aj túto sezónu zber živých vianočných stromčekov. „Bratislavské domácnosti odovzdali na materiálové spracovanie viac ako 43-tisíc stromčekov, čo predstavuje 240 ton,“ priblížila Balková s tým, že stromčeky sa aj tento rok vrátia mestu. Okrem knižníc vznikol z časti vyzbieraných stromčekov mulč, ktorý využijú záhrady bratislavských domácností.

Koncom januára organizovali v mestskej časti Lamač pilotnú Novoročnú mulčovačku. „Zhodnotilo sa na nej 200 bratislavských vianočných stromčekov a výsledný produkt, mulč, si Bratislavčania odniesli k svojim stromom, kríkom a záhonom,“ poznamenala Balková. Ako dodala, štiepka z ihličnanov zamedzuje burine prerásť, podporuje tvorbu humusu a tiež udržiava vlhkosť, čím znižuje potrebu zalievať. Novoročnú mulčovačku zopakujú aj na budúci rok.

Magistrát spolu s partnermi darujú v máji 150 knižníc z vianočných stromčekov do centier voľného času, základným umeleckým školám či do jednorodičovských rodín. „Knižnice budú opäť naplnené knihami z KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia,“ dodala Balková. Od roku 2021 sa v hlavnom meste podarilo celkovo vyzbierať viac ako 840 ton živých vianočných stromčekov. Premenili sa na kompost a posledné dva roky aj na knižnice.

Pridaj komentár