Dátum: 11. apríla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Petržalke dávajú zabrať premnožené potkany

Sociálnymi sieťami sa šíria fotky a videá potkanov pobehujúcich pri kontajneroch v Petržalke. Obyvatelia tejto mestskej časti už začínajú byť zúfalí. Môžu za to kontajnery na bioodpad?

Ako problém s potkanmi vznikol?

Potkany žili na sídliskách vždy. Či už vo väčšej alebo menšej miere. Je však dôležité, aby sa ich výskyt reguloval. V súčasnosti sú v Petržalke miesta, kde obyvatelia chodia vynášať smeti doslova so strachom pred týmito malými hlodavcami. Je to najmä okolie Námestia hraničiarov 20, Tupolevova 1, Budatínska 3 – 13 ale aj MŠ Tupolevova 20. Obyvatelia tvrdia, že problém sa zhoršil odvtedy ako pribudli kontajnery na bioodpad. Na jednej strane je prospešné, že sa začal separovať aj tento druh odpadu, no na druhej strane to zhoršilo situáciu s potkanmi, ktorých tento druh odpadu láka. Kontajnery zvyknú byť poloprázdne, vietor ich ľahko prevráti a vtedy sa stávajú pre potkany obrovským lákadlom.

Aké je riešenie?

Odborník tvrdí, že riešením môže byť zabezpečenie kanalizačných prípojok mriežkami s rozmermi 2×2 cm, pravidelné odvážanie odpadu, likvidácia skládky stavebného materiálu a rovnako vyzýva občanov, aby nekŕmili túlavé mačky, nakoľko zvyšky tejto potravy môžu hlodavcov tiež lákať. Obyvatelia dotknutých ulíc sa tiež zhodli, že by tiež pomohlo vymurovať a oplotiť stojisko na kontajnery. Mestská časť Petržalka zase zdôrazňuje, že každoročne prebiehajú na jar a na jeseň deratizácie, pričom jedna z nich sa začala teraz 1. apríla 2024. Na Budatínskej ulici bola dokonca v marci vykonaná mimoriadna deratizácia. Rovnako si obyvatelia tejto ulice odsúhlasili rekonštrukciu kontajnerového stojiska. Zodpovednosť je však aj na správcoch jednotlivých bytových domov, aby na kontajnerových stanovištiach udržiavali poriadok. Ostáva teda už len dúfať, že so zavedením nových opatrení sa tento problém podarí vyriešiť alebo aspoň zmierniť.

Viac informácií o deratizácii nájdete TU.


Pridaj komentár