Dátum: 12. septembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Petržalka sprísnila pravidlá parkovania

Vozidlá v zóne Dvory 5 a 6 musia po novom parkovať výhradne na modro vyznačených boxoch.

Bratislavská Petržalka sprísnila pravidlá parkovania a zaregulovala prvú parkovaciu zónu. Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, vozidlá v zóne Dvory 5 a 6 zaparkujú už len na vyznačených miestach. V rámci Petržalského parkovacieho systému (PPS) mestská časť túto oblasť zaregulovala dopravným značením Parkovacia zóna. To znamená, že všetky vozidlá musia po novom parkovať výhradne na modro vyznačených boxoch. Parkovanie mimo nich je zakázané a môže byť pokutované cez inštitút objektívnej zodpovednosti.

Samospráva spustila v novembri 2019 svoj pilotný parkovací systém s cieľom zvýhodniť obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke. „V praxi to funguje tak, že majitelia vozidiel, ktorí majú trvalý pobyt v mestskej časti a zaregistrované vozidlo cez registračný systém alebo mobilnú aplikáciu URBI Parkovanie, parkujú v rámci celej Petržalky (s výnimkou miestnej časti Dvory 4) na zaregulovaných parkoviskách s týmto vozidlom zadarmo 24 hodín, sedem dní v týždni,“ spresnila hovorkyňa.

Pre nerezidentov a návštevníkov Petržalky platia iné pravidlá. Na modro vyznačených parkovacích boxoch, môžu parkovať zdarma cez deň a víkendy, teda v pondelok až štvrtok od 07:00 do 18:00 a v piatok od 07:00 do nedele 18:00. „Podmienkou je použiť pri parkovaní mobilnú aplikáciu URBI, pomocou ktorej sa nerezident alebo návštevník jednoducho prihlási na konkrétny box a pri odchode z parkoviska sa zas odhlási,“ vysvetlila Halašková. Ďalšou možnosťou je požiadanie rezidenta o pridelenie návštevníckych hodín.

V Petržalke od nového roka funguje okrem parkovacieho systému z dielne samosprávy aj celomestská parkovacia politika PAAS. Pravidlá celomestskej parkovacej politiky sa v rámci Petržalky vzťahujú iba na miestnu časť Dvory 4, vo zvyšku Petržalky platia aj naďalej pravidlá PPS. Zavedením PAAS na Dvoroch 4 sa podľa samosprávy situácia s parkovaním v lokalite zlepšila, o to viac sa však zhoršila v susedných miestnych častiach Dvory 5 a 6, kam sa presunuli vozidlá z Dvorov 4.. „Aj to bol hlavný dôvod, prečo Petržalka pristúpila k postupnému zazónovaniu jednotlivých lokalít, ktoré má zvýhodniť zaregistrovaných rezidentov,“ vysvetlila hovorkyňa mestskej časti.

Ako prvé prišli na rad petržalské Dvory 5 a 6, do ktorých patria lokality ulíc Bohrova, Gercenova, Kapicova, Lenardova, Nobelovo námestie, Pečnianska, Planckova, Röntgenova, Zadunajská cesta a Záporožská. O tom, že ide o parkovaciu zónu informujú novo osadené dopravné značky s označením ZÓNA a tiež vodorovné pozdĺžne aj šikmé modré značenie. Parkovanie v daných petržalských lokalitách je podľa vyhlášky cestného zákona možné už len vo vyznačených boxoch. „Státie na chodníkoch bez príslušnej povoľovacej dopravnej značky, a tiež parkovanie mimo vyznačených boxov popri cestách je zakázané a môže byť pokutované cez inštitút objektívnej zodpovednosti,“ upozornila Halašková.

Petržalka sprísnila pravidlá parkovania
zdroj: facebook.com/bratislavapetrzalka

Na porušenie pravidiel parkovania v zaregulovanej zóne samospráva majiteľov vozidiel upozorňuje umiestnením zelených a oranžových letákov na vozidlá. Pri jednorazovom priestupku (zelený leták) ide len o upozornenie, pri viacnásobnom porušovaní (oranžový leták) bude majiteľovi vozidla doručená pokuta s odôvodnením. O tom, že sprísnený režim parkovania je viac než potrebný, samosprávu presviedčajú denné aj nočné terénne kontroly, ktoré preukazujú početné priestupky. Do nich spadajú najmä nezaregistrované vozidlá. „Len za jednu noc ich kontrolóri napočítali v lokalite Dvorov 5 a 6 takmer 400,“ doplnila hovorkyňa. „Na Dvoroch 5 a 6 evidujeme takmer 2400 parkovacích miest, čo znamená, že pre zaregistrovaných rezidentov by ich malo byť dostatok,“ tvrdí starosta Ján Hrčka.

Petržalka sprísnila pravidlá parkovania
zdroj: facebook.com/bratislavapetrzalka

Mestská časť avizuje aj ďalšie zóny parkovania. Tie by mali do konca septembra pribudnúť v časti Starej Petržalky (ulice Vranovská, Vilová a Krupinská), na Dvoroch 1 a 3 (ulice Andrusovova, Belinského, Fedinova, Hálova, Kolmá, Ondreja Štefanka, Prokofievova, Ševčenkova, Švabinského) a Lúky 6 (Starhradská, Tematínska). Počas októbra plánuje zazónovať oblasť Dvory 2 (ulice Iljušinova, Jiráskova a Tupolevova) a Háje 1 (ulice Ambroseho, Bradáčova, Dudova, Hrobákova, Romanova, Rovniankova). „Samozrejme, ak sa v niektorých oblastiach zavedením zóny parkovanie pre rezidentov zhorší, čo by podľa našich údajov malo nastať iba veľmi výnimočne, v danej oblasti systém vrátime do aktuálneho stavu,“ uzatvára starosta Patržalky.

Pridaj komentár