Dátum: 15. marca 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Petržalka od apríla navýši poplatky za materské školy zo 40 na 75 eur

Bratislavská Petržalka od 1. apríla navýši poplatky v materských školách (MŠ). Rozhodli o tom miestni poslanci na utorkovom zastupiteľstve, po vzore ostatných mestských častí. „Vzhľadom na zvýšenie energií, rozširovanie kapacít MŠ a zvyšovanie platov učiteľov a nepedagogických zamestnancov poslanci zahlasovali za navýšenie príspevku na čiastočnú úhradu nákladov z pôvodných 40 eur na 75 eur mesačne,“ konštatuje samospráva.

S cieľom vyvarovať sa negatívnemu dopadu na financie rodín mestská časť pridá kompenzácie pre rodiny, ktoré majú viac detí. V praxi to bude fungovať tak, že za prvé dieťa zaplatia rodičia 75 eur, na každé ďalšie dieťa však platí zľava vo výške 50 percent z poplatku. „Navyše stále platí, že v prípade dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa v príspevok v MŠ neuhrádza vôbec,“ pripomína samospráva. Preto, ak je prvé dieťa predškolákom, na jeho súrodenca sa 50-percentná zľava nevzťahuje.

„Najnovšie zvyšovanie platov zamestnancov v školstve od januára o 7 a 10 percent spolu s nárastom platov v septembri o ďalších 10 a 12 percent nás bude stáť asi milión eur ročne,“ poznamenala zástupkyňa prednostu pre školstvo a vzdelávanie Andrea Garanová. „Dôležité je si uvedomiť, že pri počte 27 materských škôl v správe mestskej časti prinesie zvýšenie poplatku na 75 eur našej samospráve zhruba trištvrte milióna eur, čo zďaleka nepokryje všetky spomínané náklady,“ dopĺňa starosta Petržalky Ján Hrčka s tým, že ak by chceli pokryť všetky výdaje, príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ by musel byť minimálne 100 eur mesačne.

Pridaj komentár