Site icon Časopis Metropola

Petržalka od apríla navýši poplatky za materské školy zo 40 na 75 eur

Petržalka od apríla navýši poplatky za materské školy zo 40 na 75 eur

Bratislavská Petržalka od 1. apríla navýši poplatky v materských školách (MŠ). Rozhodli o tom miestni poslanci na utorkovom zastupiteľstve, po vzore ostatných mestských častí. „Vzhľadom na zvýšenie energií, rozširovanie kapacít MŠ a zvyšovanie platov učiteľov a nepedagogických zamestnancov poslanci zahlasovali za navýšenie príspevku na čiastočnú úhradu nákladov z pôvodných 40 eur na 75 eur mesačne,“ konštatuje samospráva.

S cieľom vyvarovať sa negatívnemu dopadu na financie rodín mestská časť pridá kompenzácie pre rodiny, ktoré majú viac detí. V praxi to bude fungovať tak, že za prvé dieťa zaplatia rodičia 75 eur, na každé ďalšie dieťa však platí zľava vo výške 50 percent z poplatku. „Navyše stále platí, že v prípade dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa v príspevok v MŠ neuhrádza vôbec,“ pripomína samospráva. Preto, ak je prvé dieťa predškolákom, na jeho súrodenca sa 50-percentná zľava nevzťahuje.

„Najnovšie zvyšovanie platov zamestnancov v školstve od januára o 7 a 10 percent spolu s nárastom platov v septembri o ďalších 10 a 12 percent nás bude stáť asi milión eur ročne,“ poznamenala zástupkyňa prednostu pre školstvo a vzdelávanie Andrea Garanová. „Dôležité je si uvedomiť, že pri počte 27 materských škôl v správe mestskej časti prinesie zvýšenie poplatku na 75 eur našej samospráve zhruba trištvrte milióna eur, čo zďaleka nepokryje všetky spomínané náklady,“ dopĺňa starosta Petržalky Ján Hrčka s tým, že ak by chceli pokryť všetky výdaje, príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ by musel byť minimálne 100 eur mesačne.

Exit mobile version