Dátum: 20. decembra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Park na Račianskom Mýte po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti

Park na Račianskom Mýte v Bratislave dnes po polročnej rekonštrukcii opäť sprístupnili verejnosti. Ako informovala hovorkyňa Nového mesta Jana Žjak, zrekonštruovaný park poskytne návštevníkom oddychové plochy, hracie prvky a viac zelene. „Tou najdôležitejšou úlohou, ktorú tento mestský park plní po revitalizácii, je reakcia na klimatické zmeny a vodozádržné opatrenia,“ uviedla hovorkyňa.

Park na Račianskom Mýte po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti

Park Račianske mýto bol zrekonštruovaný a novo zatrávnený v roku 2000. Jeho stav bol už zastaraný, opotrebovaný a jednotlivé plochy prestali spĺňať funkčnosť či estetické nároky. Priestor doposiaľ prechádzal drobnými úpravami. „Dnes je park vodozádržnými opatreniami adaptovaný na suchá a letné horúčavy,“ poznamenala Žjak. V parku sa nachádzajú tri dažďové záhrady, staré nepriepustné povrchy vymenili a spevnené priepustné povrchy s vodozádržnou funkciou a za plochy zelene s funkčnou vegetáciou.

V parku je voda zadržiavaná v troch poldroch, vďaka čomu ostane v území parku až 4 700 metrov kubických zrážkovej vody. „Pre Novomešťanov je toto priestor s obrovskou pridanou hodnotou. Od dnes tu budeme mať moderný a funkčný park s ekologickým prínosom pre celú lokalitu. Revitalizácia sa dotkla plochy vo výmere 25 576 metrov štvorcových“, doplnil starosta mestskej časti Matúš Čupka. Vzhľadom na to, že trávnaté plochy sú v tomto ročnom období citlivé, žiadajú návštevníkov, aby nevstupovali na ohradené plochy a nepúšťali na ne domáce zvieratá.

Park na Račianskom Mýte po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti

Okrem toho, že pôvodnú zeleň v parku ošetrili a asanovali pôvodné stromy, vysadili aj nové dreviny. Na splynutie so zeleňou a zlepšenie tienenia terasy budú rásť popínavé rastliny pri gastro prevádzke. „Okolie fontány rozkvitne novými záhonmi trvaliek. Nové detské ihrisko je prispôsobené aj pre deti so zdravotným znevýhodnením pomocou viacerých inkluzívnych prvkov, ako sú detský kolotoč, hojdací kôš a prispôsobené pieskovisko. Inkluzívny prístup je umožnený aj na nové športovisko,“ dodala hovorkyňa.

V parku pribudli tiež nové lavičky, šachové stolíky, stolnotenisové a kempingové stoly, hojdacie siete, stojany na bicykle, cvičiace posilňovacie stroje a plocha na petang. Multifunkčné športovisko získalo nové osvetlenie. Návštevníci budú môcť využívať letnú terasu, na ktorú pribudne girlanda na náladové osvetlenie a hmlová clona na ochladzovanie priestoru v letných horúčavách.

Projekt Adaptácia parku na Račianskom mýte prostredníctvom vodozádržných opatrení sa realizuje vďaka podpore z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Celková suma projektu bola vo výške viac ako 1,5 mil. eur, z toho výška nenávratného finančného príspevku je viac ako 850-tisíc eur.

Pridaj komentár