Dátum: 21. decembra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Ambulantná pohotovostná služba bude fungovať aj počas sviatkov

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravil prehľad pohotovostí a zubno-lekárskej LSPP pre deti a dospelých počas vianočných sviatkov. Tie budú k dispozícii v štandardnom režime. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, akútne a náhle zmeny zdravotného stavu, ktoré bezprostredne neohrozujú život pacienta, rieši ambulantná pohotovostná služba (APS). Funguje počas pracovných dní od 16:00 do 22:00 a cez víkendy a sviatky od 7:00 do 22:00.

V Bratislave APS pre dospelých poskytuje spoločnosť NOVAPHARM v Železničnej nemocnici s poliklinikou na Šancovej 110, ako aj spoločnosť MED STAR v petržalskej Poliklinike na Strečnianskej 13. „Pre detských pacientov nájdu rodičia pomoc na Kramároch v Národnom ústave detských chorôb na Limbovej cez sviatky a víkendy od 7:00 do 22:00 a v pracovné dni od 16:00 do 22:00,“ priblížila Forman. V okrese Malacky poskytujú APS v malackej Nemocnici na ulici Duklianskych hrdinov 34 a pre okres Pezinok zabezpečuje APS Komplexná zdravotná služba na Bratislavskej 85 v Pezinku.

Zubno-lekársku pohotovosť bude v Bratislavskom kraji zabezpečovať šesť zubných ambulancií. Ústavná pohotovostná služba je dostupná nepretržite Univerzitnej nemocnici na Kramároch, v Ružinove, na Antolskej v Petržalke, ako aj v malackej nemocnici. Rovnako bude fungovať lekárenská pohotovosť v lekárňach. „Rozpisy pohotovostných lekární vznikli na základe návrhu Slovenskej lekárnickej komory a dohody s BSK,“ poznamenala Forman. Univerzitná lekáreň má nepretržitú prevádzku a jedna pohotovostná lekáreň je v ambulantnej pohotovosti pre deti na Kramároch. Otvorená je denne do 22:30.

„Úlohou lekárenskej pohotovosti je vydať lieky pacientom ošetreným na ambulancii lekárskej pohotovostnej služby pre dospelých, deti a dorast, pričom pohotovostné ambulancie sú bežne v čase od 8:00 do 22:00,“ vysvetlila Forman s tým, že v pohotovostnej lekárni sa prednostne vydávajú lieky na recepty z pohotovostí, nejde teda o každodennú prevádzku lekárne. „Najväčšiu záťaž na pohotovostné lekárne počas sviatkov často predstavujú ľudia, ktorí si prišli kúpiť voľnopredajné lieky ako sú vitamíny, výživové doplnky či lieky proti bolesti,“ dodala s tým, že tie odporúčajú kúpiť v predstihu.

Pridaj komentár