Dátum: 30. augusta 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Opravu mosta Lamač na D2 v smere do Malaciek už končia

Národná diaľničná spoločnosť informovala, že na ľavom diaľničnom moste vykonajú už len dokončovacie práce. Od 1.septembra budú motoristi jazdiť bez obmedzení.

Oprava ľavého jazdného pásu mosta Lamač na diaľnici D2 v smere z Bratislavy do Malaciek je vo finále, zostáva urobiť už len posledné dokončovacie práce. Bratislavský diaľničný most tak bude po komplexnej oprave oboch jazdných pásov plne k dispozícii motoristom bez akýchkoľvek obmedzení od 1. septembra. Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) o tom informovala v utorok v tlačovej správe.

Na moste vykonajú už len dokončovacie práce. „Konkrétne pôjde o realizáciu asfaltových a polyuretánových zálievok, hydrofóbneho a ochranného náteru ríms či o montáž zábradlia na portáli v smere do Bratislavy. Pracovníci následne po posledných terénnych úpravách odvezú zariadenia a stavebný materiál zo staveniska. Odstráni sa dočasné dopravné značenie a zrušia sa všetky obmedzenia,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Oprava ľavého mosta mala oproti minuloročnej oprave opačnej strany mierne odlišný priebeh – vykonávali ju ju počas dvoch etáp. Najskôr rozšírili vozovku za mostom, aby mohol byť počas opravných prác zachovaný počet jazdných pruhov. „Flexibilne sme reagovali aj po začatí samotných opravných prác, v spolupráci s políciou sme prijali ďalšie opatrenia zvyšujúce komfort motoristov. V miestach prejazdov stredným deliacim pásom sme zmiernili prejazdné polomery (sploštili sme esíčka) a smerovacie dosky na podstavcoch sme nahradili vodiacimi doskami,“ priblížila Žgravčáková. Zároveň znížili maximálnu povolenú rýchlosť na 40 kilometrov za hodinu, keďže vodiči nerešpektovali pôvodnú rýchlosť 60 kilometrov za hodinu a po úseku jazdili aj 80-kilometrovou rýchlosťou.

Most Lamač sa nachádza na diaľnici D2 v úseku medzi križovatkou Lamač a bratislavským tunelom Sitina. Bol postavený v roku 1972, má dĺžku vyše 48 metrov a premosťuje dvojkoľajnú železničnú trať.

S obnovou ľavého mosta na diaľnici D2 po predchádzajúcom trvalom rozšírení vozovky za mostom začali 20. júna a plánovali ju dokončiť do 31. augusta. Počet jazdných pruhov počas opravy zostal zachovaný (dva pruhy v smere na výjazde z Bratislavy a dva pruhy v smere k tunelu Sitina). Predĺženie pripájajúceho pruhu z cesty II/505 na D2 v smere do centra má odstrániť kolízne body pri pripájaní vozidiel na diaľnicu.

Komplexná oprava polstoročného a veľmi vyťaženého mosta na diaľnici D2 nad železničnou traťou v Lamači by mala stáť približne 1,4 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Táto suma zahŕňa práce uskutočnené už vlani v lete na pravej strane diaľničného mosta v smere zo Záhoria do Bratislavy aj aktuálne práce na ľavom moste vedúcom z hlavného mesta na Malacky. NDS zadala zákazku spoločnosti Strabag, s.r.o., na základe zmluvy účinnej od februára 2021.

Pridaj komentár