Dátum: 18. júna 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Napúšťanie bazénov spôsobuje záťaž pre vodovodnú sieť, upozorňujú vodárne

Bratislavská vodárenská spoločnosť pripomína, že verejná vodovodná sieť nie je primárne určená na takýto účel.

Napúšťanie bazénov spôsobuje záťaž pre vodovodnú sieť, upozorňuje Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Ide podľa nej o nárazový odber s veľkým objemom, pričom verejná vodovodná sieť nie je primárne určená na tieto účely. „Prosíme našich odberateľov, aby pri napúšťaní bazénov postupovali podľa našich inštrukcií,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

Nakoľko sa vodovodné prípojky pre bazény využívajú len sezónne, je potrebné túto prípojku pred napúšťaním bazéna prepláchnuť, aby sa odstránili prípadné usadeniny, ktoré sa časom vytvorili a môžu spôsobiť zakalenie vody. „Tento jav síce nemá vplyv na kvalitu vody, ale zákazníci sa na zakalenie vody niekedy sťažujú,“ vysvetlil hovorca BVS Peter Podstupka. Pri vysokej rýchlosti prúdenia vody v potrubí môže nastať uvoľnenie inkrustov v potrubí verejného vodovodu, a tým k zákalu vody. Zároveň pri napúšťaní bazénov hrozí pokles tlaku vody, ktorý sa môže prejaviť u iných odberateľov.

BVS preto odporúča napúšťať bazén pomaly a mimo odberovej špičky, prednostne počas nočných hodín. „V letných mesiacoch odberová špička nastane obvykle ráno medzi 6.00 a 9.00 hodinou a potom večer medzi 19.00 a 22.00 hodinou,“ uzavrel hovorca.

Pridaj komentár