Dátum: 14. mája 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Na Železnej studničke pribudli na brehu štvrtého rybníka pobytové schody

V rámci programu Živé miesta na Železnej studničke aktuálne rekonštruujú aj bufet na Partizánskej lúke.

Na Železnej studničke v Bratislave vznikla pre návštevníkov ďalšia oddychová zóna. Ako informuje hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Marcela Glevická, na Partizánskej lúke tento týždeň pribudli pobytové schody. Nachádzajú sa na brehu štvrtého rybníka, niekoľko metrov od amfiteátra a bufetu, ktorý v týchto mesiacoch tiež obnovujú. „Vďaka dreveným schodom rôznej šírky získajú ľudia priamy kontakt s vodou,“ uviedla Glevická s tým, že nové Živé miesto bude sprístupnené celoročne.

Na Železnej studničke pribudli na brehu štvrtého rybníka pobytové schody

Pobytové schody na Železnej studničke sú spoločným projektom Mestských lesov v Bratislave (MLB), hlavného mesta a MIB. Objekt dostal povolenie aj od ochranárov a spĺňa požiadavky ochrany prírody a krajiny. „Na tomto mieste bol svetlejší priestor bez stromov a vypozorovali sme, že ľudia tu sedávali na obrubníku asfaltovej cesty a pozorovali rybník. Sprístupniť tento terén a prispôsobiť ho aj väčšiemu počtu ľudí bolo teda prirodzenou voľbou,“ vysvetľuje Marek Páva, poverený riadením organizácie MLB.

Na Železnej studničke pribudli na brehu štvrtého rybníka pobytové schody

Dizajn pobytových schodov podľa MIB rešpektuje okolitú prírodu a prirodzeným spôsobom dopĺňa charakter a terén krajiny. „Hlavným vizuálnym prvkom sú mohutné drevené dosky, kaskádovito položené na tmavej nosnej oceľovej konštrukcií osadenej na kovových vrutoch,“ konštatuje hovorkyňa. Pobytové schody majú rozmer približne 3,5 x 5,7 metra, jednotlivé dosky sa ťahajú do strán a vytvárajú schodisko s možnosťou sedenia po celej šírke. „Dizajn pobytových schodov vzišiel z návrhu architektonického štúdia Woven. Na samotnej realizácii sa podieľali aj zamestnanci MLB,“ dodala.

Na Železnej studničke pribudli na brehu štvrtého rybníka pobytové schody

V rámci programu Živé miesta na Železnej studničke aktuálne rekonštruujú aj bufet na Partizánskej lúke. „V pláne je tiež nová bezbariérová lávka smerujúca na Partizánsku lúku. Na vstupe do mestských lesov z Peknej cesty sa aktuálne pracuje na obnove bývalej horárne v areáli bývalých muničných skladov,“ priblížil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov na MIB Marcel Dzurilla. Dokončené sú tiež dva ďalšie projekty – pozorovateľňa zvierat Vydrica a areál Malý Slavín.


Pridaj komentár