Dátum: 22. novembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Na základe prieskumu je s parkovacími zónami v Petržalke spokojná väčšina rezidentov

Na základe prieskumu je s parkovacími zónami v bratislavskej Petržalke spokojná väčšina rezidentov s autami. Vyplýva to z prieskumu mestskej časti, do ktorého sa zapojilo viac ako 2100 obyvateľov častí, kde platia parkovacie zóny, v ktorých je možné parkovať iba v modro vyznačených boxoch. Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, 150-tisícová samospráva oslovila s prieskumom všetkých 6 408 dotknutých rezidentov s autom na Dvoroch 1, 3, 5, 6, v Starej Petržalke a aj Dvoroch 4, kde platí celomestský parkovací systém PAAS.

Petržalka v rámci svojho parkovacieho systému od septembra spustila prvé modré parkovacie zóny. „Nadviazali na miestnu časť Dvory 4, kde túto novinku ešte v januári zaviedol magistrát hlavného mesta,“ priblížila Halašková s tým, že podľa väčšiny opýtaných nová regulácia výrazne alebo čiastočne zlepšila ich parkovanie a až tri štvrtiny pozorujú vo svojej lokalite výrazné alebo čiastočné zlepšenie parkovania aj podľa dopravných predpisov. Najvyšší pomer spokojných respondentov, až 65 percent, je z Dvorov 4, kde platí celomestský parkovací systém.

„Tu parkovacia zóna PAAS z dielne magistrátu funguje bezmála 11 mesiacov a autá nerezidentov z nej zmizli ako prvé,” vysvetľuje Ivan Lučanič z referátu mobility Miestneho úradu Petržalka. Po štyroch týždňoch od zavedenia zón väčšina oslovených pozorovala výrazné alebo čiastočné zlepšenie aj pri parkovaní v modrých zónach mestskej časti, ktoré zostávajú naďalej bezplatné. Podľa 11 až 16 percent respondentov parkovacie zóny situáciu s dostupnosťou legálnych verejných boxov pre autá čiastočne alebo výrazne zhoršili.

Najväčší pomer nespokojných opäť pochádza z magistrátnej zóny PAAS Dvory 4. Podľa Lučaniča to môže byť zapríčinené práve jej spoplatnením. „To motoristov polarizuje i napriek lepšej dostupnosti voľných parkovacích boxov, ktorú väčšina vníma,” uzatvára a dodáva, že vzhľadom na pozorovania z praxe a výsledkov prieskumu bude Petržalka pre svojich rezidentov uzatvárať aj ďalšie parkovacie zóny. Aktuálne plánujú spustiť zóny na Hájoch 1 a 2 a Lúkach 6. V tých po novom už bude možné parkovať už len v modro vyznačených boxoch.

Do Petržalského parkovacieho systému zároveň po Technopole a supermarkete Billa na Muchovom námestí zapoja ďalšie súkromné parkoviská určené najmä pre nerezidentov, ktorí v zónach mimo vyhradených časov nezaparkujú. Najbližšie im za poplatok jedno euro na celú noc sprístupnia aj parkovisko pred TPD neďaleko zjazdu zo Starého mosta.


Pridaj komentár