Dátum: 10. júla 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Na Hlavnom námestí sa uskutoční 11. ročník podujatia Francúzsky deň

Podujatie Francúzsky deň sa opäť vracia do Bratislavy. Ako informuje Silvia Litva Polák z Francúzskeho inštitútu na Slovensku, s obyvateľmi a návštevníkmi hlavného mesta oslávia 14. júla francúzsky štátny sviatok už po jedenástykrát. „Na Hlavnom námestí sa návštevníci budú môcť poprechádzať po francúzskom trhu, dvadsiatka stánkov ponúkne od 14:00 občerstvenie vo forme lahodných dezertov, syrov či nápojov,“ uviedla. Súčasťou programu budú aj hudobné vystúpenia a koncerty.

Na svoje si prídu aj milovníci francúzskeho jazyka, športu či kozmetiky. Vo Francúzskom inštitúte pripravujú kreatívne animácie pre deti a mládež aj burzu francúzskych kníh či ateliér virtuálnej reality. „Pre návštevníkov sú pripravené ukážkové hodiny francúzštiny s našimi lektormi,“ poznamenala Polák. O 17:00 bude slávnostný príhovor francúzskeho veľvyslanca na Slovensku Pascala Le Deunff. Nasledovať bude príhovor viceprimátorky Bratislavy Tatiany Kratochvílovej a starostu Starého Mesta Mateja Vagača.

Francúzsky deň organizujú pri príležitosti výročia dobytia Bastily. „Bastilu ako symbol „starého režimu“ napadli a dobyli Parížania 14. júla 1789. Táto udalosť zaznamenala začiatok Veľkej francúzskej revolúcie (1789 – 1799), počas ktorej boli po prvý raz položené základy ľudských práv,“ pripomenula Polák. Od roku 2011 Francúzske veľvyslanectvo, Francúzsky inštitút na Slovensku a Francúzsko-slovenská obchodná komora oslavujú francúzsky štátny sviatok s obyvateľmi a návštevníkmi Bratislavy s podporou magistrátu, mestskej časti, BKIS a partnerov.

Pridaj komentár