Dátum: 20. októbra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Na druhom cyklomoste cez rieku Morava osadili hlavnú časť konštrukcie

Celkové náklady na projekt sú 5,12 mil. eur, Bratislavský samosprávny kraj investuje 2,06 mil. eur.

Na cyklomoste cez rieku Morava medzi obcou Vysoká pri Morave v okrese Malacky a rakúskymi Marcheggom dnes osadili hlavnú časť konštrukcie. Vďaka tomu sú už fyzicky spojené oba brehy rieky Moravy. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil výstavbu už druhého cyklomosta cez rieku Morava Vysomarch v apríli a dnes bola osadená jeho najdôležitejšia časť – hlavné pole oceľovej konštrukcie s dĺžkou 80 metrov. Projekt je financovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko. Celkové náklady na projekt sú 5 124 098,67 eura s DPH, samosprávny kraj prispeje sumou 2 059 499,09 eura s DPH.

Nový most spojí nielen brehy Slovenska a Rakúska, a to obce Vysoká pri Morave a Marchegg, ale podporí aj ekologickú cyklodopravu a turizmus, ako aj cezhraničnú spoluprácu a regionálny rozvoj. Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je v priebehu prvého polroka 2022.

Most je realizovaný ako päťpolová konštrukcia s rozpätím hlavného poľa 80 metrov a oboch predpolí 2×25 metrov. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška sedem metrov. Celková dĺžka bude 270 metrov a šírka štyri metre. „Na projekt som veľmi hrdý. Nielen že cez rieku Morava prepojíme medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March, ale umožníme cyklistom aj peším spoznávať krásy kraja a zaujímavých zákutí,“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba.

Pridaj komentár