Dátum: 10. decembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Mesto má nový geoportál, dáta sprístupňuje na mapách a vizualizáciách

Portál zobrazuje prehľad zdravotníckych zariadení, reklamných plôch, inžinierskych sietí, najvyšších budov či polohu liniek MHD.

Bratislava má nový geoportál, dáta o meste sprístupňuje na prehľadných mapách či vizualizáciách. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „Geoportál zvyšuje transparentnosť magistrátu a ponúka laickej i odbornej verejnosti rozmanité údaje v prehľadnej forme,“ uviedla s tým, že portál ponúka prehľad zdravotníckych zariadení, reklamných plôch, inžinierskych sietí, najvyšších budov v hlavnom meste či polohu liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD) v reálnom čase.

Geoportál všetky dôležité informácie prezentuje prostredníctvom máp a priestorových údajov. „Dopyt práve po takto spracovaných dátach sa neustále zvyšuje. Preto jednotlivé vizualizácie na geoportáli obsahujú rôzne intuitívne ovládacie prvky, čím používateľovi poskytujú maximálny komfort pri ich prezeraní,“ vysvetlila hovorkyňa. Základnou filozofiou a konceptom vytvorenia portálu bolo vytvoriť jednotné prezentačné miesto na vyhľadávanie a sprístupnenie dát, služieb a aplikácií týkajúcich sa Bratislavy. „Zároveň sa vytvoril priestor pre aplikácie a služby príspevkových a rozpočtových organizácií mesta, ktoré vlastnými geoinformačnými systémami nedisponujú,“ dodala.

Vynovený geoportál má mapové aplikácie rozdelené do dvanástich kategórií ako doprava, správa a údržba komunikácií, územný plán, technická mapa, stavby a budovy, majetok a správa mesta, kultúrne pamiatky a pamätihodnosti, hranice a členenie mesta, demografia, školstvo a šport. Pre záujemcov sú v samostatnej kategórii k dispozícii aj historické mapy a ortofotomapy. „Úspech medzi používateľmi mala napríklad aplikácia Dve tváre Bratislavy, kde je možné porovnať súčasnú a historickú ortofotomapu metropoly, populárna bola tiež aplikácia Lovci komárov či heatmapa jázd bicyklov SlovnaftBAjk za jeden týždeň,“ konštatuje Rajčanová. K vyhľadávaným patrí aj mapa inžinierskych sietí, správa a údržba komunikácií či mapa pamätihodností. Na portáli je aj prehľad aktuálnej polohy vozidiel MHD.

Dáta nového geoportálu môže využiť aj súkromný sektor, dizajnéri alebo programátori pre vývoj riešení a vlastných aplikácií. Databáza zatiaľ obsahuje 30 rôznych máp a mapových aplikácií, mesto ju neustále rozširuje a dopĺňa. „V spolupráci s mestskými organizáciami budeme ďalej pracovať na sprístupňovaní zaujímavých a detailných mapových aplikácií,“ uzavrela Rajčanová.

Geoportál nájdete na tejto adrese geoportal.bratislava.sk

Pridaj komentár