Dátum: 15. októbra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Magistrát podpísal zmluvu o kúpe pôvodného mobiliáru Lekárne u Salvatora

Mestskí poslanci na poslednom zasadnutí vyčlenili na kúpu mobiliáru v rozpočte takmer jeden milión eur.

Magistrát Bratislavy podpísal zmluvu o kúpe pôvodného mobiliáru Lekárne u Salvatora v Starom Meste. Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. Poslanci bratislavského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí vyčlenili v rozpočte na kúpu mobiliáru takmer jeden milión eur. „Teraz bude nasledovať rekonštrukcia priestoru a o niekoľko mesiacov by chcelo mesto Lekáreň u Salvatora znovu otvoriť,“ uviedla hovorkyňa.

„Lekáreň u Salvatora patrí k jedným z legendárnych a takmer už stratených priestorov v našej histórii. V Adlerovom dome fungovala lekáreň nepretržite 91 rokov v jedinečnom stave až do roku 1995, keď sa dostala v procese privatizácie spolu s mobiliárom do rúk súkromného vlastníka,“ poznamenala Rajčanová. „Nábytok pochádza roku 1727,“ dodala.

Ako skonštatovala, Bratislava je postihnutá tým, že veľká časť jej histórie, napríklad industriálna, bola nenávratne vymazaná. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo podpisom zmluvy aspoň toto miesto definitívne zachrániť. Pred rokom sme získali majetkový vzťah k priestoru lekárne a teraz sme získali aj mobiliár, ktorý má nedozernú historickú hodnotu v celosvetovom kontexte,“ uviedla hovorkyňa. Mobiliár bol zachránený aj vďaka jeho poslednému súkromnému majiteľovi Erikovi Kovácsovi, ktorý sa zaslúžil tiež o zreštaurovanie a návrat mobiliáru do lekárne pre budúce generácie.

zdroj foto: facebook.com/michal.bujna.79


Pridaj komentár