Dátum: 14. októbra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Architektonickú súťaž na Hlavnú stanicu by mali vyhlásiť v budúcom roku

Mesto odprezentovalo ministerstvu dopravy a ŽSR základné materiály k urbanisticko-architektonickej súťaži.

Architektonickú súťaž na Hlavnú stanicu v Bratislave by mali vyhlásiť v budúcom roku. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Mesto Bratislava odprezentovalo Ministerstvu dopravy a výstavby a Železniciam SR (ŽSR) základné podkladové materiály k spoločnej urbanisticko-architektonickej súťaži na hlavnú vlakovú stanicu a okolie,“ uviedol Vallo. Ako dodal, vyhláseniu súťaže v roku 2022 má v spolupráci s ministerstvom a ŽSR predchádzať vypracovanie technických podkladov, analýzy tokov cestujúcich a štúdie uskutočniteľnosti.

Primátor spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) ministrovi dopravy a predstaviteľom ŽSR predstavili základné tézy pre prípravu urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorá má navrhnúť budúcu podobu stanice, vrátane samotnej budovy stanice a priľahlého areálu, ktoré vlastnia ŽSR, a Predstaničného námestia, ktorého časti spravuje mesto. „Hlavná stanica je významný prestupný uzol medzi vlakovou dopravou, mestskou hromadnou a individuálnou dopravou. Urbanisticko-architektonická súťaž preto bude musieť okrem budov a verejných priestorov v prvom rade komplexne riešiť širšie súvislosti dopravnej obsluhy, vrátane reorganizácie pešej, cyklistickej, hromadnej a individuálnej dopravy pri stanici, ale aj na komunikáciách a križovatkách v okolí,“ poznamenal Vallo.

Súčasná podoba hlavnej stanice a jej okolia je podľa Valla už dlhé roky neakceptovateľná. „Územie ohraničené Pražskou, Šancovou a Žabotovou ulicou má v sebe veľký potenciál stať sa kvalitnou súčasťou centra mesta, ak sa bude riešiť komplexne ako celok,“ skonštatoval s tým, že mesto chce poskytnúť súčinnosť štátu, aby čo najrýchlejšie mohli byť spustené kroky, ktoré v nasledujúcich rokoch prinesú novú podobu hlavnej vlakovej stanice a jej okolia. „Hlavná stanica je jednou zo vstupných brán do Bratislavy, ktorá zásadne ovplyvňuje kvalitu bežného života desiatok tisíc obyvateľov a ľudí dochádzajúcich za prácou. Tvorí tiež prvý dojem z hlavného mesta u tých, ktorí Bratislavu navštevujú,“ dodal primátor.

Súťaž má priniesť najlepšie možné riešenie železničnej stanice v hlavnom meste, ktoré bude pripravené na rôzne modely financovania, vrátane spoluúčasti súkromných partnerov. „Súbežne s prípravou a realizáciou architektonickej súťaže bude mesto v spolupráci s MIB už počas budúceho roka realizovať dočasné vylepšenia verejného priestoru na mestom spravovaných pozemkoch na predstaničnom námestí,“ uzavrel primátor Bratislavy.

Pridaj komentár