Dátum: 18. augusta 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Letisko M. R. Štefánika od začiatku roka do konca júla vybavilo trištvrte milióna pasažierov

V júli využilo služby letiska viac ako štvrť milióna cestujúcich, obnova ich počtu z predpandemického roku 2019 dosiahla v uplynulom mesiaci 77 percent.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za sedem mesiacov roku 2022 spolu na prílete a odlete 753 424 cestujúcich. V júli prešlo bránami domáceho najväčšieho letiska 256 447 pasažierov, čo je najviac od októbra 2019. Miera obnovy počtu cestujúcich z predpandemického roku 2019 tak v uplynulom mesiaci dosiahla 77 % (v júni bola na úrovni 72 %). Od začiatku januára do konca júla sa uskutočnilo na letisku 14 244 vzletov a pristátí, z toho v júli 2 978 letov. Informovala o tom vo štvrtok PR špecialistka bratislavského letiska Veronika Hauswaldová.

Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Letiska M. R. Štefánika Dušana Keketiho sú čísla konečne pozitívne: „Po posledných predchádzajúcich dvoch rokoch, ktoré boli pre letisko kritické, je to pre nás nesmierna satisfakcia. Napriek tomu, že trh stále ovplyvňuje čiastočná neistota a pokles prevádzky oproti minulým rokom, veríme, že si priazeň cestujúcich udržíme aj naďalej,“ očakáva Keketi.

Medzi najpopulárnejšie destinácie sa v júli zaradila opäť turecká Antalya, druhé miesto obsadil bulharský Burgas a tretie miesto patrí egyptskej Hurghade. Pokiaľ ide o pravidelnú dopravu, v júli smerovali pasažieri najviac do destinácii Londýn, Miláno a Burgas. V charterovej doprave naďalej výrazne dominuje Antalya. Najviac cestujúcich v júli prepravili leteckí dopravcovia Ryanair, Smartwings a Air Explore.

Podľa medzinárodného združenia európskych letísk Airport Council International patrí Slovensko medzi popredné krajiny Európskej únie, kde bol najprudší nárast počtu cestujúcich na letiskách za prvý polrok 2022. Ako uvádza Airport Council International Europe, po Írsku, Veľkej Británii nasleduje Slovensko, kde nárast pasažierov za prvé mesiace vyskočil o 841 % v porovnaní s rokom 2021.

Pridaj komentár