Dátum: 14. apríla 2023 Autor: Metropola Komentáre: 0
Bratislavské fontány
10
Created on By Metropola
Bratislavské fontány

Kvíz: Poznáte Bratislavské fontány?

Koľkí z nás sa v časoch ešte nedávno minulých stretávali pri fontáne „na Mierku“? V centre Bratislavy nájdete hneď niekoľko desiatok fontán. Veľkých či tých menších. Historických i moderných. Mnohé z nich bývali a stále sú svedkami mnohých príbehov, len škoda, že nevedia rozprávať. Aj keď…

1 / 10

Fontána milenci

Fontána Milenci sa nachádza v mestskej časti Ružinov. Táto fontána je dielom architekta Alexandra Trizuljaka. Socha milencov v strede fontány je položená v bazéne s priemerom 8 metrov. Na výstavbu bol použitý mramor, bronz a nerez.

Viete kedy bola fontána odhalená?

Fontána milenci

2 / 10

Ganymedova fontána

Táto snáď najkrajšia bratislavská fontána funguje bez prestávky už takmer 100 rokov. Mestu ju darovala Prvá prešporská sporiteľňa. Vyhotovil ju v roku 1888 sochár V. Tilgner.

Kde sa nachádza Ganymedova fontána?

Ganymedova fontána

3 / 10

Tritón a nymfa

Tritón a nymfa je názov dvoch bronzových súsoší rakúskeho neobarokového sochára Viktora Oskara Tilgnera v Bratislave. Motívom súsošia je antický príbeh o bohovi – polorybe-poločloveku Tritónovi, synovi boha mora Poseidóna, ako unáša morskú nymfu Néreovnu. Príbeh v Tilgnerovom sochárskom podaní pôsobí mimoriadnou dynamickosťou a pohybom. Predpokladá sa, že inšpiráciu pre svoje dielo našiel vo figurálnej maliarskej kompozícii rakúskeho umelca Hansa Makarta.

Ktoré nádvorie zdobí táto fontána?

Tritón a nymfa

4 / 10

Závojová fontána

Závojovú fontánu navrhol Jozef Vachálek s architektom Ferdinandom Milučkým. V kruhovom bazéne sú dva vysoké oceľové piliere, ktoré podopierajú dva roztvárajúce sa oblúky, z ktorých steká voda a tvorí vodný závoj.

Ktorý park sa môže pýšiť touto fontánou?

 

Závojová fontána

5 / 10

Fontána Družby

Fontána Družby bola postavená podľa návrhu Juraja Hovorku, Tibora Bártfaya, Karola Lacku, Ing. arch. Virgila Droppu a Ing. Juraja Hlavicu a pochádza z roku 1980. Jadrom fontány je lipový kvet z nerezu o priemere 9 m s hmotnosťou 12 t stojaci na pilieri uprostred kruhovej nádrže, ktorá má priemer 45 m.

Aký prívlastok má Fontána Družby?

Fontána Družby

6 / 10

Fontána Mária

Fontána Mária sa nachádza na východnej strane Bachovej ulice severne od križovatky s Exnárovou ulicou. Autor fontány je akad. arch. Pavel Mikšík. Striekajúca voda znázorňuje rozviate vlasy.

Viete kde bola pôvodne umiestnená fontána Mária od roku 1976 do roku 1985?

Fontána Mária

7 / 10

Kačacia fontána

Kačacia fontána patrí medzi najkrajšie historické fontány v Bratislave. Vyhotovil ju v roku 1914 R. Kühmayer. Súsošie pripomína povesť o vodníkovi, troch chlapcoch a ich kačiciach, Kamaráti vraj navštívili dunajské dno, kam ľudská noha nesmie, avšak neudržali toto tajomstvo a skameneli. Tak sa splnila kliatba čiernej ropuchy, strážkyne dunajského brehu. Dohad, že autor fontány sa inšpiroval, nie je historicky doložený.

Kde sa nachádza Kačacia fontána?

Kačacia fontána

8 / 10

Fontána sv. Juraja

Ústrednú časť tvorí pieskovcové barokové súsošie zobrazujúce legendárneho rytiera bojujúceho s drakom. Fontána z polovice 17. storočia stála pôvodne na inom mieste.

Kde sa teraz nachádza Fontána sv. Juraja?

Fontána sv. Juraja

9 / 10

Fontána Zem – planéta mieru

Fontána Zem – planéta mieru je dielom architekta T. Bartfaya z roku 1982. Pokovená žulová guľa predstavuje zemeguľu obletovanú holubicami – symbolmi mieru.

Kde sa nachádza Fontána Zem – planéta mieru?

Fontána Zem – planéta mieru

10 / 10

Fontána lásky

Fontána lásky sa nachádza na Kupeckého ulici. Pôvodne bola postavená ako filmová kulisa romantického filmového muzikálu. Postavili ju v roku 1985 a jej autorom bol filmový architekt Miloš Kalina. Priemer bazéna je 6,25 m a výška fontány je 3,5 m. Napriek tomu, že dostala názov Fontána lásky, skutočnou fontánou sa stala až po 22 rokoch.

Pre ktorý muzikál bola fontána vyrobená?

Fontána lásky

Your score is

The average score is 82%

0%

Pridaj komentár