Dátum: 14. apríla 2023 Autor: Metropola Komentáre: 1
Bratislavské fontány
18
Created on By Metropola
Bratislavské fontány

Kvíz: Poznáte Bratislavské fontány?

Koľkí z nás sa v časoch ešte nedávno minulých stretávali pri fontáne „na Mierku“? V centre Bratislavy nájdete hneď niekoľko desiatok fontán. Veľkých či tých menších. Historických i moderných. Mnohé z nich bývali a stále sú svedkami mnohých príbehov, len škoda, že nevedia rozprávať. Aj keď…

1 / 10

Fontána lásky

Fontána lásky sa nachádza na Kupeckého ulici. Pôvodne bola postavená ako filmová kulisa romantického filmového muzikálu. Postavili ju v roku 1985 a jej autorom bol filmový architekt Miloš Kalina. Priemer bazéna je 6,25 m a výška fontány je 3,5 m. Napriek tomu, že dostala názov Fontána lásky, skutočnou fontánou sa stala až po 22 rokoch.

Pre ktorý muzikál bola fontána vyrobená?

Fontána lásky

2 / 10

Ganymedova fontána

Táto snáď najkrajšia bratislavská fontána funguje bez prestávky už takmer 100 rokov. Mestu ju darovala Prvá prešporská sporiteľňa. Vyhotovil ju v roku 1888 sochár V. Tilgner.

Kde sa nachádza Ganymedova fontána?

Ganymedova fontána

3 / 10

Fontána Zem – planéta mieru

Fontána Zem – planéta mieru je dielom architekta T. Bartfaya z roku 1982. Pokovená žulová guľa predstavuje zemeguľu obletovanú holubicami – symbolmi mieru.

Kde sa nachádza Fontána Zem – planéta mieru?

Fontána Zem – planéta mieru

4 / 10

Fontána sv. Juraja

Ústrednú časť tvorí pieskovcové barokové súsošie zobrazujúce legendárneho rytiera bojujúceho s drakom. Fontána z polovice 17. storočia stála pôvodne na inom mieste.

Kde sa teraz nachádza Fontána sv. Juraja?

Fontána sv. Juraja

5 / 10

Fontána Mária

Fontána Mária sa nachádza na východnej strane Bachovej ulice severne od križovatky s Exnárovou ulicou. Autor fontány je akad. arch. Pavel Mikšík. Striekajúca voda znázorňuje rozviate vlasy.

Viete kde bola pôvodne umiestnená fontána Mária od roku 1976 do roku 1985?

Fontána Mária

6 / 10

Kačacia fontána

Kačacia fontána patrí medzi najkrajšie historické fontány v Bratislave. Vyhotovil ju v roku 1914 R. Kühmayer. Súsošie pripomína povesť o vodníkovi, troch chlapcoch a ich kačiciach, Kamaráti vraj navštívili dunajské dno, kam ľudská noha nesmie, avšak neudržali toto tajomstvo a skameneli. Tak sa splnila kliatba čiernej ropuchy, strážkyne dunajského brehu. Dohad, že autor fontány sa inšpiroval, nie je historicky doložený.

Kde sa nachádza Kačacia fontána?

Kačacia fontána

7 / 10

Tritón a nymfa

Tritón a nymfa je názov dvoch bronzových súsoší rakúskeho neobarokového sochára Viktora Oskara Tilgnera v Bratislave. Motívom súsošia je antický príbeh o bohovi – polorybe-poločloveku Tritónovi, synovi boha mora Poseidóna, ako unáša morskú nymfu Néreovnu. Príbeh v Tilgnerovom sochárskom podaní pôsobí mimoriadnou dynamickosťou a pohybom. Predpokladá sa, že inšpiráciu pre svoje dielo našiel vo figurálnej maliarskej kompozícii rakúskeho umelca Hansa Makarta.

Ktoré nádvorie zdobí táto fontána?

Tritón a nymfa

8 / 10

Závojová fontána

Závojovú fontánu navrhol Jozef Vachálek s architektom Ferdinandom Milučkým. V kruhovom bazéne sú dva vysoké oceľové piliere, ktoré podopierajú dva roztvárajúce sa oblúky, z ktorých steká voda a tvorí vodný závoj.

Ktorý park sa môže pýšiť touto fontánou?

 

Závojová fontána

9 / 10

Fontána Družby

Fontána Družby bola postavená podľa návrhu Juraja Hovorku, Tibora Bártfaya, Karola Lacku, Ing. arch. Virgila Droppu a Ing. Juraja Hlavicu a pochádza z roku 1980. Jadrom fontány je lipový kvet z nerezu o priemere 9 m s hmotnosťou 12 t stojaci na pilieri uprostred kruhovej nádrže, ktorá má priemer 45 m.

Aký prívlastok má Fontána Družby?

Fontána Družby

10 / 10

Fontána milenci

Fontána Milenci sa nachádza v mestskej časti Ružinov. Táto fontána je dielom architekta Alexandra Trizuljaka. Socha milencov v strede fontány je položená v bazéne s priemerom 8 metrov. Na výstavbu bol použitý mramor, bronz a nerez.

Viete kedy bola fontána odhalená?

Fontána milenci

Your score is

The average score is 74%

0%

1 people reacted on this

Pridaj komentár