Dátum: 26. decembra 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Korene slovenského školstva

V uplynulých dňoch, pribudla na základnej škole na Karpatskej ulici v Bratislave pamätná tabuľa, ktorá pripomína, že práve v tejto škole sa začali budovať začiatky slovenského školstva.

Prvú školu, na ktorej sa po vzniku I. ČSR začalo vyučovať v slovenčine, otvorili práve v tejto budove. Tento dôležitý okamih bude odteraz pripomínať pamätná tabuľa s citátom prvého prezidenta ČSR T.G. Masaryka – „Len to je veľké, čo je pravdivé.“

„Tento významný krok v histórii našej štátnosti si naozaj zaslúži byť vytesaný do kameňa“, uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

V súčasnosti tu sídli Špeciálna základná škola s materskou školou a je zaujímavé, že prvé triedy pre deti so špeciálnymi potrebami, tu vznikli takmer vzápätí po založení školy, už v 20 rokoch dvadsiateho storočia.„Chcela by som poďakovať všetkým, ktorí sa na umiestnení pamätnej tabule podieľali, že ste nám dali do ruky vyučovaciu pomôcku, vďaka ktorej budeme môcť našim deťom vysvetliť kto bol T.G. Masaryk a aká je dôležitá Slovenčina“, poďakovala riaditeľka školy Ľubica Jägerová. Slávnostného aktu sa zúčastnili štátny tajomník ministerstva vnútra Ján Lazar, starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a veľvyslanec Českej republiky Jan Tuhý, ktorý taktiež vyzdvihol význam tejto akcie, ako aj posolstvo, ktoré v sebe uchováva.

Pridaj komentár