Dátum: 20. mája 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Hlavné mesto už začalo s biologickým zneškodňovaním lariev komárov

Prvé ošetrené lokality sa nachádzajú na území mestských častí Devín, Devínska Nová Ves, Rusovce či Rača.

Bratislava už začala s aplikáciou biologického larvicídu BTI na zneškodnenie lariev komárov, ktorých hodnoty v týchto dňoch zaznamenali limity indikujúce potrebný zásah. Informovala o tom hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová. „Prvé ošetrené lokality sa nachádzajú na území mestských častí Devín, Devínska Nová Ves, Rusovce či Rača. Liahniská, ktoré boli označené v spolupráci s dobrovoľníkmi – lovcami komárov, sme podrobili pozemnému zásahu larvicídom BTI,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že zásahy budú pokračovať aj v najbližších dňoch. „Pre ošetrenie väčších plôch sú na aplikáciu BTI pripravené drony. BTI účinne eliminuje larvy komárov ešte pred ich vyliahnutím, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý,“ doplnila.

Mestský biológ vykonal prvé obhliadky lokalít liahnísk komárov už vo februári. „Pravidelný monitoring na dennej báze vykonávame od prvého marca. Vzhľadom na klimatické podmienky, keď sú síce zrážky vysoké, ale teploty zostávajú nízke, sme túto sezónu zaznamenali pomalší nábeh množenia sa komárov,“ vysvetlila Rajčanová. Oproti minulým sezónam má magistrát možnosť využiť na zásah účinným biologickým larvicídom BTI aj helikoptéru rakúskej strany v prípade zaplavenia inundačných území. „Novinkou sú tiež CO2 lapače, ktoré zaznamenajú výskyt komárov v jednotlivých častiach mesta a pomôžu tak pri vyhodnotení situácie na nariadenie zásahu látkou BTI,“ dodala.

Pravidelný monitoring priamo v teréne vykonáva v tejto sezóne okrem mestských odborníkov aj približne 100 vyškolených dobrovoľníkov. „Ďalších záujemcov o lovenie komárov mesto postupne preškolí. Dobrovoľníci prostredníctvom aplikácie nahlasujú vzorky z jednotlivých lokalít a zaznačujú hodnoty lariev do príslušnej mapy,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že mestskí odborníci ich následne vyhodnocujú a môžu nariadiť potrebný zásah larvicídom BTI. Ďalší záujemcovia o lovenie komárov sa môžu prihlásiť prostredníctvom formulára na stránke lovcikomarov.sk. „V rámci koordinácie regulácie komárov nastavujeme aj užšiu aktívnu spoluprácu medzi mestskými časťami, ale aj Bratislavským samosprávnym krajom, partnermi z Rakúska a ostatnými subjektmi,“ uzavrela Rajčanová.

Pridaj komentár