Dátum: 20. marca 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Hans Christian Andersen sa v Bratislave cítil ako v rozprávke

Hans Christian Andersen

Slávny rozprávkar, ktorý sa narodil 2. apríla v roku 1805 v Dánsku, navštívil počas svojich cestách po Európe aj Bratislavu. Mesto na neho zapôsobilo silným dojmom.

„Žiadate ma, aby som vám porozprával rozprávku. Načo? Veď vaše mesto je rozprávkou.“ Takto sa kedysi dávno prihovoril Bratislavčanov, ktorí ho vítali na pôde svojho mesta. Vo svojich poznámkach si odnášal na metropolu na Dunaji aj tieto spomienky „Čakalo ma tu veľkolepé privítanie. Zamiloval som si toto mesto, je také životaschopné, pestrofarebné. Obchody budia dojem, akoby sem boli prenesené z Viedne. Je tu veľa čo vidieť. Jeden mešťan ma pozval na prechádzku k hradnej ruine. Zo skaliska, kde sa kedysi vypínal mocný hrad bol výhľad na plávajúci most. Prešli sme celým mestom, ktoré nám ponúkalo staré tradície a ojedinelé legendy.“

Hrad Devín
Hrad Devín

Nesmrteľná vôňa ruží

Andersen si z Bratislavy odniesol aj veľmi subtílne spomienky zo stretnutí s jeho obyvateľmi. Navždy mu zostalo v pamäti dievčatko, kráčajúce s veľkou kyticou ruží, ktoré sa pri ňom pristavilo a s úsmevom podalo voňavú kvetinu. Zasníval sa pri tom a zaznamenal: „Táto ruža pre mňa nikdy nezvädne. Navždy mi bude voňať ako báseň. Keď tá malá vyrastie a sama sa stane rozkvitnutou ružou, ktovie či si spomenie na cudzinca, ktorému darovala kvetinu?“

Očarený bol aj Devínom, najmä múrmi, ktoré tu zostali z prastarého, kedysi mocného hradu. „To sú tie najkrajšie ruiny na celom Dunaji. Devín, to je niečo, čo môže byť zoslané len z nebies.“ , napísal. Počas jeho návštevy došlo v Devíne aj k tragickej udalosti – veľkému požiaru, ktorý pohltil polovicu domov a usadlostí. Aj tento obraz sa mu navždy vryl do pamäti.

Keď Hans Christian Andersen, 4. Augusta, roku 1875 v Kodani zomrel, bol už slávnym rozprávkarom a jeho príbehy, krásne, aj keď niekedy trochu smutné miloval celý svet. Na svojho veľkého obdivovateľa nezabudla ani Bratislava. Na Hviezdoslavovom námestí stojí jeho socha, od autora Tibora Bártfay, ktorá je nehynúcou spomienkou na to, že aj naše mesto sa stalo inšpiráciou pre tie najkrajšie rozprávky, ktoré dodnes svet tak rád počúva.

socha Hansa Christiana Andersena, od autora Tibora Bártfay

Pridaj komentár