Dátum: 15. marca 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Fotografie Barbory Jančárovej zachytávajú dušu človeka

Výstava Duša jedného človeka

Od pondelka 15. marca je v Propelleri na Rázusovom nábreží inštalovaná výstava Duša jedného človeka. Ide o výstavu fotografií Barbory Jančárovej, fotografky a rodáčky zo Vsetína, ktorá dlhodobo mapuje život v Starom Meste. Fotografie sú umiestnené v oknách funkcionalistického Propelleru tak, aby si ich ľudia mohli prezrieť zvonka. „Spojenie vzácnej funkcionalistickej stavby, testovacieho miesta a týchto fotografií s veľmi aktuálnym posolstvom je magické, pričom výstava zároveň umožňuje bezpečný kultúrny zážitok na čerstvom vzduchu,“ povedala o aktuálnej propellerovskej expozícii starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Jančárová výstavu skoncipovala v čase, keď bola sama v karanténe. Izoláciu považovala nie za nutné zlo, ale za prejav ohľaduplnosti voči ostatným, najmä krehkým a oslabeným seniorom, s ktorými ako fotografka Starého Mesta prichádza do pravidelného kontaktu. Sú to všetko ľudia s krásnymi dušami, s množstvom skúseností – cenní členovia našej staromestskej spoločnosti. „Kolekcia fotografií ukazuje anonymnú skupinu obyvateľstva ako celkom konkrétnych ľudí, s minulosťou a plánmi do budúcna,“ hovorí autorka fotografií a dodáva: „Vážme si ich, inšpirujme sa nimi a pomôžme im zvládnuť tieto ťažké pandemické mesiace aj našou vlastnou disciplinovanosťou a zodpovednosťou.“

Spolu s výstavou v priľahlom parčíku na Vajanského nábreží (České centrum Bratislava) je expozícia v Propelleri ďalšou príležitosťou pozrieť si zaujímavé fotografie bezpečne, v exteriéri, v čase čakania na výsledky testov v mobilnom odberovom mieste Propeller, príp. v rámci povoleného pohybu v uliciach mesta.  

Pridaj komentár