Dátum: 16. marca 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Devínske jazero – sa stane chránenou oblasťou

Hádam sa nenájde nijaký Bratislavčan, ktorý by nepoznal prekrásnu prírodu a malebné zátišie – Devínske jazero nachádzajúce sa len pár kilometrov od hlavného mesta.

Obľúbené miesto cyklistov, ale aj turistov ponúka nielen prekrásnu panorámu Záhoria, ale aj domovom množstva vzácnych živočíchov a jedinečnej flóry.

Každý milovník tohto kútu určite privítal zámer vlády, ktorá popri troch ďalších oblastí a to, Čachtických Karpát, Ostrovných Lúčok a Oborínskeho luhu vyhlási aj tento kraj za chránené územie.
Chránený areál Devínske jazero v okrese Malacky bude mať podľa ministerstva životného prostredia rozlohu 1268,89 hektára. Zóna C bude mat tretí stupeň ochrany a zóna A piaty. Vyhlásením Devínskeho jazera zanikne národná prírodná rezervácia Dolný les.

Modrá katedrála

Keď pôjdete na výlet do okolia Devínskeho jazera, možno vás upúta aj budova starej železničnej stanice. Hoci je dnes už v ruinách a rozhodne nepatrí k najvýstavnejším, má aj ona svoju historickú, či kultúrnu cenu. Tu, počas druhej svetovej žil a tvoril už takmer zabudnutý spisovateľ Ján Červeň, ktorý napísal síce len jednu knihu – Modrá Katedrála, no toto dielo upútalo kedysi pozornosť mnohých kultúrnych osobností Slovenska a ocenil ho aj Dominik Tatarka.

Jánovi Červeňovi čas nedoprial naplno rozvinúť svoj talent. Nadaný študent slovenčiny a francúzštiny podľahol v roku 1942 tuberkulóze vo veku nedožitých 24 rokov.

Pridaj komentár