Dátum: 19. januára 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Firmy kritizujú ceny parkovného v centre, magistrát odporúča využívať verejnú dopravu

Spoločnosti kritizujú drahé parkovné v centre Bratislavy, magistrát odporúča využívať verejnú dopravu. Koncom júla minulého roka sa stalo parkovanie v centre súčasťou rezidentského parkovacieho systému hlavného mesta PAAS. Návštevník, ktorý nie je obyvateľom zóny, zaplatí za hodinu parkovania v čase od 8:00 do 24:00 sumu 2 eurá, cez víkendy a sviatky je to 1 euro za hodinu. Agentúra SITA zaznamenala kritiku niekoľkých spoločností sídliacich v Starom Meste, ktoré pre vysoké ceny parkovného dokonca zvažujú opustenie centra.

Hlavné mesto neuvažuje o extra tarife pre zamestnancov firiem sídliacich v centrálnej zóne. „Takéto cenové zvýhodnenie nie je implementované podľa našich vedomostí v žiadnom rozvinutom meste v Európe,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca magistrátu Peter Bubla. Ako dodal, riešením parkovania pre zamestnancov firiem môže byť napríklad prenájom parkovacích miest mimo ulíc, prípadne využívanie záchytných parkovísk a preprava MHD. „Motiváciou môže byť napríklad aj príspevok od zamestnávateľov pre svojich zamestnancov na mestskú hromadnú dopravu,“ doplnil.

Rregulácia parkovania v Bratislave je, podobne ako v iných mestách, založená na rezidentskom princípe. „Jedným z jej hlavných cieľov je zlepšiť dostupnosť parkovania pre rezidentov v okolí ich bydliska. Ide nám teda primárne o zabezpečenie čo najlepšieho parkovania pre domácich – rezidentov,“ vysvetlil Bubla s tým, že skúsenosti zo zaregulovaných zón v Bratislave ukazujú, že takáto regulácia funguje a parkovacie miesta sú pre rezidentov dostupnejšie. „Systém regulovaného parkovania PAAS zároveň prispieva ku kvalitnejšiemu, upratanejšiemu verejnému priestoru,“ dodal hovorca.

Tarifné pásma pre jednotlivé zóny spoplatnené hodinovou sadzbou 50 centov, 1 euro, 1,50 eura a 2 eurá stanovuje všeobecne záväzné nariadenie. „Zaradenie zóny do konkrétneho tarifného pásma závisí od toho, koľko návštevníkov parkuje v danej zóne, teda aký je tam nápor na parkovacie kapacity,“ priblížil Bubla. Ako dodal, centrum mesta je prirodzenie lokalita, v ktorej parkuje veľa návštevníkov. „Preto bolo zaradené do tarifného pásma s najvyššou tarifou, teda 2 eurá za hodinu,“ uzavrel.

Zóna s názvom SM0 Centrum – Panenská je ohraničená nábrežím a ulicami Palisády, Dostojevského radom a ulicou 29. augusta a obsahuje približne 3 600 parkovacích miest. Hlavné mesto prevzalo parkovacie miesta v centre do svojej správy na základe sporných zmlúv so spoločnosťou BPS park. Magistrát inicioval súdny spor a súd v predbežnom právnom posúdení označil zmluvu s BPS za neplatnú. BPS park považuje postup mesta za nezákonný. Pred zaregulovaním zóny SM0 bolo parkovanie v centre spoplatnené v čase od 8:00 do 18:00 približnou sadzbou 1,80 za hodinu.

Pridaj komentár