Dátum: 16. decembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 1
Dopravný podnik zaradil do testovacej prevádzky prvý mestský vodíkový autobus

Dopravný podnik Bratislava (DPB) dnes zaradil do testovacej prevádzky 12-metrový mestský vodíkový autobus. Ako informuje hovorca DPB Martin Chlebovec, DPB sa pripravuje na prevádzku prvej flotily mestských autobusov s vodíkovým pohonom na Slovensku. Na niekoľko dní si vyskúša prevádzku rovnakého modelu, aký očakáva vo svojom vozidlovom parku na budúci rok. Verejnosť sa ním bude môcť odviezť do 27. decembra cez pracovné dni, najmä na linkách 50, 65, 74 a 87. Jazda týmto vozidlom bude pre cestujúcich bezplatná.

Dopravný podnik zaradil do testovacej prevádzky prvý mestský vodíkový autobus

Štyri rovnaké vozidlá, už v bratislavských farbách, vybavené najnovšími technológiami, dorazia do depa DPB už budúci rok. DPB ich objednal tento rok vďaka nenávratnému finančnému príspevku z európskych fondov. Tomuto kroku predchádzala súťaž na dodávateľa, ktorej výsledky boli známe v závere minulého roka. „V porovnaní s elektrobusmi je výhodou týchto vozidiel dlhší dojazd, ale aj rýchlejšie tankovanie. Autobus na vodík by mohol na jedno dotankovanie prejsť aj viac ako 350 km, čím dokáže plnohodnotne nahradiť bežné autobusy v celodennej prevádzke,“ spresnil Chlebovec.

Mestský nízkopodlažný vodíkový autobus Solaris Urbino 12 hydrogen v modrobielej farebnej kombinácii bude niekoľko dní premávať v reálnych podmienkach s cestujúcimi. „Ide o autobus poháňaný elektromotormi v zadnej náprave a menšou trakčnou batériou, pre ktoré dodáva elektrickú energiu vodíkový palivový článok,“ vysvetlil hovorca DPB s tým, že vozidlo nie je prototypom a rovnaký model prevádzkujú viaceré európske mestá. „Vodíkový autobus predstavuje ekologické riešenie a prispieva k zníženiu množstva emisií,“ dodala prvá námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová.

Testovaním vodíkového autobusu získa DPB cenné dáta potrebné pre prevádzku vozidiel s týmto typom pohonu. „Chceme si vyskúšať, ako sa autobus správa v rôznych podmienkach a na základe toho naplánujeme jeho efektívne využitie na linkách mestskej hromadnej dopravy v budúcnosti,“ uzavrel predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.


1 people reacted on this

Pridaj komentár