Dátum: 12. decembra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Dopravný podnik nasadzuje do skúšobnej prevádzky s cestujúcimi nový trolejbus

Dopravný podnik Bratislava (DPB) nasadzuje do skúšobnej premávky s cestujúcimi ďalší nový trolejbus. Ako informuje hovorca DPB Martin Chlebovec, po nových električkách, 18-metrových trolejbusoch a 24-metrových megatrolejbusoch zaraďuje do testovacej premávky s cestujúcimi aj nový krátky trolejbus. „Ide o hybridné 12-metrové vozidlo, ktoré sa počas jazdy pod trolejovým vedením dobíja a následne môže pokračovať aj na batériový pohon,“ uviedol.

Po úspešnej prvej fáze homologizačných testov bez cestujúcich a najazdení predpísaného počtu kilometrov postupuje DPB do druhej fázy homologizácie trolejbusu SOR TNS 12 už s testovacími jazdami s cestujúcimi. „Ide o štandardný proces, ktorý absolvovali všetky nové dráhové vozidlá,“ vysvetlil Chlebovec. V uliciach mesta budú môcť cestujúci stretnúť nový trolejbus najmä na linkách 44, 45 a 72. Po úspešnom schvaľovacom procese vypraví DPB do ostrej prevádzky všetkých 11 objednaných vozidiel.

„DPB dlhodobo hľadá možnosti znižovania emisií. Preto sú tieto hybridné trolejbusy schopné samostatnej jazdy mimo trolejového vedenia na batériový pohon, podobne ako nové jednokĺbové trolejbusy a dvojkĺbové megatrolejbusy,“ poznamenal hovorca DPB. Ako dodal, na rozdiel od elektrobusov sa batérie hybridných trolejbusov dobíjajú počas jazdy alebo státia pod trolejovým vedením a nepotrebujú dobíjaciu infraštruktúru. „V neposlednom rade ide aj o zlepšenie komfortu pre cestujúcich, keďže zmenu pohonu počas jazdy prakticky nepocítia,“ doplnil.

Vozidlá sú vybavené výkonnou klimatizáciou, determálnymi sklami, ale aj pokročilým informačným systémom. „Na informovanie cestujúcich slúžia veľké obrazovky zobrazujúce prestupy v reálnom čase, zvukové hlásenia aj pre nevidiacich a veľký farebný LED panel na prednom čele vozidla, ktorý zobrazuje okrem iného aj čas do odchodu z prvej zastávky na trase,“ poznamenal Chlebovec. Nákup je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych fondov, v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.


Pridaj komentár