Dátum: 5. januára 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Do prvej výzvy na zmenu územného plánu prišli desiatky žiadostí

V rámci vyhlásenej výzvy na zmenu územného plánu za účelom zvýšenia dostupnosti bývania v Bratislave prijalo mesto 128 žiadostí od developerov a vlastníkov pozemkov. Ako informovala hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková, podmienky definované vo výzve splnilo po vyhodnotení 92 žiadostí. Najviac ich je z mestskej časti Ružinov, Petržalka a Rača. Vyhlásená výzva a spolupráca medzi súkromným sektorom a samosprávou predstavuje nový nástroj zvýšenia dostupnosti bývania, vrátane nájomného bývania.

Výzvu pre developerov a majiteľov pozemkov zverejnilo hlavné mesto v decembri 2021 a otvorená bola do apríla 2022. Cieľom výzvy je zvýšenie dostupnosti bývania prostredníctvom výstavby nových bytových domov obsahujúcich aj mestské nájomné bývanie. Ide o lokality, kde to aktuálne územný plán povoľuje v menšom rozsahu, no po zmene funkčného využitia by bolo možné zastavať dané územia vhodnejšie.

Do prvej výzvy na zmenu územného plánu prišli desiatky žiadostí

To, či lokality spĺňajú predpoklady na zmenu územného plánu v prospech verejného záujmu, preveria urbanistické štúdie. Posudzovať sa bude predovšetkým občianska vybavenosť daného územia, dopravná a technická infraštruktúra. Až následne bude prebiehať príprava zmien a doplnkov územného plánu, o ktorých budú rozhodovať mestskí poslanci.

„Počet prijatých žiadostí ukázal a potvrdil, že pre developerov a súkromných vlastníkov ide o funkčný spôsob zmien územného plánu. Pre korektnú spoluprácu medzi mestom a developermi máme vytvorené jasné pravidlá – Metodiku zmien územného plánu v záujme zvyšovania dostupnosti bývania, ktorá vznikla v diskusii so všetkými aktérmi,“ uviedla námestníčka primátora Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.

Hlavné mesto o jednotlivých žiadostiach už komunikovalo s mestskými časťami. V mesiaci december odoslali developerom a vlastníkom pozemkov usmernenia a navrhli odporúčania, ako pripraviť urbanistické štúdie. Tie si budú žiadatelia pripravovať vo vlastnej réžii.

Vzhľadom na vysoký počet žiadostí týkajúcich sa Ružinova – zóny Mlynské Nivy (16 predložených žiadostí od rôznych majiteľov pozemkov) bude pre toto územie pripravená urbanistická štúdia, ktorú pripraví Metropolitný inštitút Bratislavy. Pôjde tak o prvú mestskú urbanistickú štúdiu, ktorá bude koordinovať záujmy vlastníkov pozemkov a verejný záujem obyvateľov. Po ukončení urbanistických štúdií sa následne verejne prerokujú, vrátane diskusií so zástupcami jednotlivých mestských častí.

Pridaj komentár