Dátum: 4. augusta 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Do hlavného mesta v piatok pripláva replika historickej rímskej lode Lusoria

Loď bude možné vidieť počas plavby na Devíne, alebo si ju pozrieť zblízka v Karloveskom ramene či pri Danubiane.

Do Bratislavy pripláva v piatok 5. augusta moderná replika rímskej lode typu Lusoria zo štvrtého storočia. Ako informuje hlavné mesto na sociálnej sieti, loď bude možné vidieť v piatok počas premiérovej Dunajskej plavby na Devíne, alebo si ju pozrieť zblízka v sobotu v Karloveskom ramene či pri Danubiane. „Výhľad na blížiacu sa Danuvinu Alacris sa vám naskytne 5. augusta z hradu Devín,“ uvádza mesto.

Po návšteve Devína popláva loď v sprievode kajakárov z bratislavských lodeníc dole Dunajom do Karloveského ramena, kde na noc zakotví. „Hlavný program sa odohrá 6. augusta v Karloveskej zátoke, keď bude loď v popoludňajších hodinách prvýkrát v Bratislave prístupná verejnosti,“ priblížil magistrát. Popoludní loď v sprievode kajakov vypláva do Čunova k Múzeu umenia Danubiana, postaveného vo forme rímskej galéry. Tu zostane kotviť počas noci. „Posledný deň svojho pobytu v Bratislave, 7. augusta, navštívi posádka lode Antickú Gerulatu. Z dôvodu uzavretia hrádze v Čunove veslicu na Dunaj prevezú, budete teda môcť sledovať ako loď nakladajú na nákladné auto,“ dodáva mesto. Na vodu ju opäť spustia až za Gabčíkovom, cez ktoré sa veslica plaviť nemôže.

Do hlavného mesta v piatok pripláva replika historickej rímskej lode Lusoria

Loď typu Lusoria sa kedysi plavila po rieke Dunaj a strážila hranicu medzi Rímskou ríšou a necivilizovanou pustatinou, tzv. „Barbaricum“. Plavidlo bolo dlhé približne 17 až 21 metrov, jeho maximálna šírka bola 2,5 metra a výška približne 90 centimetrov. Pre obmedzený priestor posádku lode tvorili samotní vojaci. „Mohlo v nej byť 27 až 35 mužov, z toho 24 až 32 veslárov, dvaja muži obsluhujúci loď a plachtu a jeden kormidelník, ktorý bol pravdepodobne tiež veliteľom lode,“ uzavrelo mesto.

Pridaj komentár