Dátum: 28. februára 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Divadlo Nová scéna upozornilo, aké dôležité je vnímať vnútorný svet našich blízkych

Ako žiť a prežiť obludnosť súčasnej pseudoreality? Ako prežiť svet preplnený vymyslenou realitou médií, kde vládne pragmatizmus a cynizmus? Tieto závažné otázky nastolil v divadelnej hre Elektrický anjel Radu Macrinici – súčasný rumunský autor. Divadlo Nová scéna siahlo po provokatívnej téme a minulý týždeň uviedlo slovenskú premiéru Elektrického anjela.

Elektrický anjel ako zrkadlo doby - Divadlo Nová scéna upozornilo, aké dôležité je vnímať vnútorný svet našich blízkych

V réžii Svetozára Sprušanského sa v hlavných úlohách predstavili Vladislav Plevčík, Michal Candrák a Petra Dubayová ako hosť. Hra Elektrický anjel je vtipná, krutá, ironická a múdra. Je o trojici tínedžerov, ktorí sa rozhodnú spáchať samovraždu. Sú hluční, dotieraví, zle vychovaní a súčasne bezradní, vyrastajúci v spoločnosti bez morálky a skutočných hodnôt. Zmätení hľadajú východisko z chaosu, v ktorom žijú. Svetozára Sprušanského hra zaujala už pred niekoľkými rokmi: „Hra provokuje témou vnímania bezútešnosti žitej reality mladými ľuďmi. A skutkom, ktorý chcú vykonať. Čo ich k takémuto rozhodnutiu doviedlo? Svet, v ktorom žijú. Krutý, chladný, surový. Svet bez skutočných hodnôt a autorít, o ktoré by sa mohli oprieť. Svet preplnený vymyslenou realitou médií, pragmatizmom a cynizmom. Spolu s hrdinami tejto hry sa pýtame: A ako ďalej? Ako žiť a prežiť obludnosť tejto pseudoreality?“

Sme chybná spoločnosť?

Elektrický anjel ako zrkadlo doby - Divadlo Nová scéna upozornilo, aké dôležité je vnímať vnútorný svet našich blízkych

Podľa mladých hercov treba otvárať aj takéto vážne témy a rozprávať sa o nich. „Život je dar. A smrť je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Je nesmierne dôležité vnímať vnútorný svet našich blízkych a nášho okolia. Ak to nerobíme my, tak to následne nerobí nikto. A to je chyba – chyba spoločnosti, v ktorej žijeme,“ povedal Vladislav Plevčík. Petra Dubayová k tomu dodáva: „Myslím si, že ako mnohí mladí ľudia aj moja Ada sa zmieta v pocitoch beznádeje, zbytočnosti a nerozumie tomuto svetu. V jej živote sa vyskytla udalosť, ktorá ňou extrémne pohla a dohnala ju ku krajnému riešeniu. O svojom rozhodnutí neustále pochybuje, bojí sa a zrejme aj preto ho nedokáže urobiť sama, ale hľadá pomoc u ľudí, ktorí by jej mohli rozumieť, u Alexa a Gea, no zároveň nevidí iné východisko zo situácie.“ Ďalší z trojice hercov Michal Candrák upozornil, že kým dieťa dospeje, „… stretne sa s asi trinásťtisíc simulovanými a vymyslenými vraždami – na internete, v televízii, v aplikáciách, hrách… A téma vraždy a samovraždy sa v takých situáciách berie ako niečo vzdialené. Myslím si, že sa treba rozprávať o takýchto témach a pripomenúť ľuďom, že existujú aj iné cesty,“ vraví mladý herec, predstaviteľ Alexa.

Spracovala: VIERA MAŠLEJOVÁ

Pridaj komentár