Dátum: 10. novembra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Depaul Slovensko hľadá 10 bytov na prenájom pre ľudí bez domova

Nájsť nájomníkov, ktorí budú ochotní prenajať svoje byty ľuďom bez domova za obojstranne výhodnú cenu nájomného, je cieľom projektu neziskovej organizácie Depaul Slovensko s názvom Ulica nie je domov. Ako informuje PR organizácie Dominika Uhlárová, zvýšiť povedomie o koncepte, vo svete známom ako Housing First, Depaul realizuje štafetovým bývaním v improvizovanom byte vo výklade obchodného centra Prior na Kamennom námestí v Bratislave, ktorý prenajal organizácii za symbolické jedno euro.

Vo výklade budú do soboty 11. novembra symbolicky bývať známe osobnosti a influenceri. „Depaul hľadá 10 bytov na prenájom v Bratislave a blízkom okolí, avšak cez iné organizácie starajúce sa o ľudí bez domova vedia využiť byty aj v iných mestách na Slovensku,“ priblížila Uhlárová s tým, že pre nový štart ľudí bez domova sú vhodné menšie, jednoizbové či dvojizbové byty alebo garsónky a dvojgarsónky.

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 bolo na Slovensku vyše 71-tisíc ľudí bez domova, v hlavnom meste je ich takmer 5-tisíc. „Až 80 % ľudí bez domova je „neviditeľných“ a je ťažké ich na verejnosti rozpoznať. Túto skupinu tvoria pracujúci aj nezamestnaní, ľudia na materskej a rodičovskej dovolenke, seniori, ale nachádzajú sa medzi nimi aj žiaci a študenti,“ uviedla Uhlárová s tým, že približne štvrtina z nich pritom chodí do práce a je ekonomicky aktívna.

Pridaj komentár