Dátum: 13. marca 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
BVS po zavedení DPH do poplatku za užívanie vôd svoje ceny nezvýši

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) po vydaní nariadenia o zavedení DPH do poplatku za užívanie vôd svoje ceny nezvýši. Ako informuje hovorca BVS Matúš Stračiak, nariadenie, ktoré prijala vláda 6. marca, sprevádzali viaceré nepresné informácie. „Je preto dôležité vysvetliť, že toto nariadenie nemá takmer žiadny dopad na hospodárenie BVS a nie je ani dôvod, aby ho BVS premietla do koncových cien pre zákazníkov,“ vysvetlil hovorca.


Svetový deň vody: BVS otestuje zadarmo vzorky vody z domácich studní

Svetový deň vody: BVS otestuje zadarmo vzorky vody z domácich studní

Akreditované laboratóriá Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) pri príležitosti Svetového dňa vody zadarmo otestujú prinesené vzorky vody z domácich studní na tvrdosť a obsah dusičnanov.


Ak bude k odberu podzemných vôd a za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd fakturovaná aj DPH, potom BVS, ktorá je platiteľom DPH, má nárok na odpočítanie DPH prostredníctvom daňového priznania k dani z pridanej hodnoty. „Cena sa zvýši len tým subjektom, ktoré nie sú platiteľmi DPH a zároveň ťažia vodu vo väčšom rozsahu,“ poznamenal hovorca.

Dopad na cash flow BVS bude podľa neho tiež len minimálny. „Pre ilustráciu, náklady na ťažbu vody za rok 2023 boli 2,2 mil. eur, pričom regulované tržby za rok 2023 boli vo výške 108,8 mil. eur. BVS má nárok si DPH z ťažby vody odpočítať, je to teda len veľmi malá položka v rámci účtovných operácií,“ doplnil.

Pridaj komentár