Dátum: 20. júna 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Bratislavské bábkové divadlo získalo medzinárodné ocenenie

V dňoch 12. – 16. júna 2024 sa v Plzni konal medzinárodný festival bábkového a alternatívneho divadla Skupova Plzeň. Na tomto festivale sa zúčastnilo aj Bratislavské bábkové divadlo, ktoré si za svoj koprodukčný projekt s Divadlom Drak z Hradca Králové odnieslo štyri individuálne ocenenia.

Festival Skupova Plzeň

Festival Skupova Plzeň je najstarští profesionálny divadelný festival v Českej republike (resp. v Československu). Prvýkrát sa uskutočnil v roku 1967 a aj po rozpade Česko-Slovenska pokračuje ako súťažná prehliadka profesionálneho bábkarstva oboch krajín. K výraznému posunu prišlo v roku 2010, kedy sa z festivalu ako súťažnej prehliadky vybraných inscenácií českých divadiel stala tiež prezentácia českého bábkového divadla pre zahraničných hostí. Cieľom tohto festivalu je podpora exportu českého bábkarstva do sveta. V tomto ročníku sa predstavilo devätnásť súťažných inscenácií a bolo udelených dvanásť ocenení, o ktorých rozhodovala odborná porota.

Bratislavské bábkové divadlo a Divadlo Drak

Štyri ocenenia sa získal aj koprodukčný projekt Bratislavského bábkového divadla a Divadla Drak s názvom Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko. Minister kultúry Českej republiky Martin Baxa udelil Ľubomírovi Piktorovi Cenu mesta Plzne za herectvo, čo je jeho tretie ocenenie za výkon v tejto inscenácii. Tomáš Jarkovský a Peter Galdík obdržali Cenu za dramaturgický koncept a Ján Tomáš získal Čestné uznanie za precíznu zvukársku prácu. Cena Antonína Šimelu za „nezaraditeľnú zvláštnosť“ bola udelená Johane Vavřínovej za herecký výkon v role Panej s píšťalkou, čím sa počet ocenení pre túto inscenáciu zvýšil na deväť.

Inscenácia opisuje mimoriadny fenomén, blízkosť dvoch národov – Čechov a Slovákov. Predstavenie je vhodné pre deti od 10 rokov. „Máme sa radi, preto zvládneme aj sebairóniu. Neberieme sa vážne, preto znesieme aj pohľad na stereotypy národných charakterov. Sme priatelia, ktorí si s humorom a láskavo nastavujú zrkadlo. Sem-tam sa síce vydajú za hranicu korektnosti, ale potom aj spoločne na pivo. Zbojník a Gašparko je projekt, ktorý nás tým, že poukazuje na to, čo nás rozdeľuje, spája,“ povedala o projekte umelecká šéfka BBD Katarína Aulitisová.

zdroj: www.babkovedivadlo.sk

Pridaj komentár