Dátum: 29. novembra 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Božidara Turzonovová - Bránila som sa role rozprávkovej babičky

Herecká diva Božidara Turzonovová žije pre divadlo a svoju rodinu. Každodenné problémy znáša s veľkou silou, gráciou a nadhľadom. Pri rozprávaní s ňou máte pocit, akoby ste sedeli s dobrou priateľkou. Je priama a teší sa z každej možnosti, ktorú život prináša. Porozprávala nám aj to, ako sa jej vyrastalo v starom meste.

V minulosti ste účinkovali v mnohých inscenáciách v bratislavských televíznych pondelkoch. Ako ste ich vnímali vtedy a ako si na ne spomínate teraz, s odstupom času?

Bola to veľmi silná súčasť našej práce a všetci účinkujúci sme tam prežili nádherné tvorivé momenty. Inscenácie, ktoré sa vytvárali, mali naozaj umeleckú hodnotu. V tom vidím veľký rozdiel oproti súčasným seriálom. Inscenácie mali zaujímavú dramaturgiu a obsah – medzi inými bola to napríklad kvalitná svetová klasika –  kultivovali ľudí na celom Slovensku. Mnohé úlohy, ktoré som nemala príležitosť hrať v divadle, som si zahrala v televízii. Neviem ani povedať, ktorá postava vo mne najviac zarezonovala, pretože u mňa je prelomová rola vždy tá, na ktorej práve pracujem. Začne sa boj, keď sa do seba snažím zapracovať postavu, presuniem do úzadia moju osobu a preorganizujem sa do novej roly. 

Božidara Turzonovová - Bránila som sa role rozprávkovej babičky
Foto: Ramon Leško

Narodili ste sa v Sofii a vaše korene siahajú aj do krajín bývalej Juhoslávie, pociťujete na sebe typický južanský temperament?

Moja sestra tancovala sedem rokov v Lúčnici. Keď vidíte ich predstavenia, poviete si: To je temperament! Čiže, myslím si, že horúcu krv máme v sebe na Slovensku naozaj všetci. Videla som folklórne tance z iných krajín a nedá sa to s našimi ani porovnať, boli skoro až flegmatické. 

Vyrastali ste v Bratislave, v starom meste, aké ste tam prežili detstvo detstvo?

Na základnú školu, toho času na Štefánikovú, som chodila do dievčenskej triedy a potom na gymnázium na Grösslingovej ulici, na tzv. Gamču. Milovala som staré mesto. Bolo vtedy útulné, pokojné, malé a pritom malo atribúty veľkomesta. Mali sme skvelú operu aj filharmóniu, koncertnú sálu, kvalitné divadlá. Napríklad na Novej scéne sa uvádzali veľmi dobré operety. 


Božidara Turzonovová: Som šťastná, že mám hviezdu vedľa svojho manžela

,,Sláva pominie, na mená postáv, ktoré som stvárnila sa časom zabudne, ale dlaždica, na ktorej je moje meno, tá tu bude stále,“ povedala významná herečka, členka súboru Slovenského národného…


Máte dve dcéry a šesť vnúčat, akou ste babičkou?

Staršia dcéra má už štyri veľké deti a mladšia dve. Ja som ich od začiatku veľmi upozorňovala na to, že nebudem žiadnou rozprávkovou babkou. Potom som však na moje vlastné prekvapenie vyhľadávala všetky možné zámienky, aby som s nimi mohla tráviť čas. Chodievala som s deťmi na rekreačné pobyty do kaštieľa do Budmeríc, ktorý nám závidela celá Európa. Bývalo tam úžasne. Aj teraz trávim veľa času s deťmi, vnučka, ktorá momentálne študuje vo Viedni, býva u mňa. 


Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní Týždenníku Slovenka 48/2021

Týždenník Slovenka 48/2021
Týždenník Slovenka 48/2021

Pridaj komentár