Posted on: 27. decembra 2021 Posted by: SITA Comments: 0
Zoologická záhrada a Sloboda zvierat vyzývajú pri novoročných oslavách k ohľaduplnosti voči zvieratám
T.O.P. Auto Bratislava

Používanie zábavnej pyrotechniky môže mať pre zvieratá smrteľné následky.

Používanie zábavnej pyrotechniky škodí spoločenským a voľne žijúcim zvieratám, ako aj zvieratám v zoologických záhradách. Môže mať pre nich až smrteľné následky. Zoologická záhrada (ZOO) Bratislava a občianske združenie Sloboda zvierat preto v súvislosti s blížiacimi sa oslavami príchodu Nového roka vyzývajú ľudí na ohľaduplnosť. Apelujú, aby sa vyhli používaniu svetlíc či petárd.

Ako informovala Alexandra Ritterová z bratislavskej ZOO, napriek tomu, že v Bratislave platí všeobecne záväzné nariadenie o používaní pyrotechnických výrobkov, ktoré zakazuje ich používanie celoročne, nájdu sa ľudia, ktorí ho porušujú. Neuvedomujú si pri tom, že používanie zábavnej pyrotechniky škodí aj zvieratám v ZOO. „Počas osláv Silvestra trápia najmä nosorožce, kengury, antilopy, žirafy či primáty rôzne tráviace problémy spôsobené stresom a úzkosťou. Reakciou na stresovú situáciu môže byť aj snaha o únik, pričom môže dôjsť k vážnemu zraneniu, napríklad nárazom do oplotenia. To sa stalo v minulosti osudným aj samici lamy krotkej, ktorá na následky nárazu uhynula,“ upozornila vedúca zoologického oddelenia Silvia Pirošková, podľa ktorej zárukou bezpečia nie je ani zatvorenie v chovnom zariadení. „U šimpanzov dochádza napríklad k útokom na vlastných členov. Následky chvíľkovej zábavy sú prítomné aj v dňoch po oslavách. Zvieratá sa boja vyjsť do vonkajších výbehov a nespolupracujú s chovateľmi aj napriek tomu, že ich dôverne poznajú,“ vysvetlila Pirošková.

Sloboda zvierat zase každý rok eviduje v útulku zvieratá, ktoré zabehli svojim majiteľom. „Šťastné konce majú tie, ktorých majitelia dali označiť mikročipom, a tak sa môžu bezprostredne vrátiť do svojho domova. Bohužiaľ, množstvu zvierat nevieme pomôcť. Zväčša sa stávajú obeťami dopravných prostriedkov. Na hluk z petárd trpia aj zvieratá v útulkoch. Posledné roky máme tiež veľké obavy z lampiónov šťastia, ktoré môžu veľmi jednoducho spôsobiť požiar,“ upozornila predsedníčka združenia Pavla Dugovičová.

Na dodržiavanie nariadenia o používaní pyrotechniky budú v okolí zoologickej záhrady, ako aj útulku Slobody zvierat dohliadať aj hliadky kynológie Mestskej polície Bratislavy. „Apelujeme v tomto čase na ľudí, obyvateľov Bratislavy, aby nepoužívali pri oslavách nového roku svetlice či petardy. Výrazne nám tým pomôžu ochrániť zvieratá pred stresom a prípadným zranením, či smrťou,“ vyzval Tomáš Hulík, poverený vedením ZOO Bratislava.

Ako dodala koordinátorka kampaní Slobody zvierat Kristína Devínska, stratené či zranené psy a mačky je potrebné hlásiť na linku mestskej polície. „V rámci Bratislavy vykonáva nepretržitú odchytovú službu Sloboda zvierat. Povinnosť postarať sa o takéto zvieratá majú všetky obce na Slovensku. Pre záchranu voľne žijúcich zvierat, je potrebné kontaktovať priamo záchranné stanice spadajúce pod Štátnu ochranu prírody SR,“ dodala Devínska.

T.O.P. Auto Bratislava

Pridaj komentár