Metropolitný inštitút Bratislavy predstavil architektonickú štúdiu, ktorá približuje detaily plánovanej rekonštrukcie.
Zanedbanú budovu v Sade Janka Kráľa v Bratislave premenia na gastroprevádzku. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, z budovy bývalého nočného salónu vznikne v budúcnosti prevádzka prepojená s parkom. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) so spolupracujúcimi architektmi predstavili architektonickú štúdiu, ktorá približuje detaily plánovanej rekonštrukcie. „Obnova budovy z 80. rokov, ktorú vlani kúpilo hlavné mesto, je súčasťou plánu zatraktívniť a vkusne zrevitalizovať Sad Janka Kráľa,“ uviedla hovorkyňa. Odhadovaná hodnota rekonštrukcie je 600-tisíc eur bez DPH.
„Pracujeme na dokončení projektovej dokumentácie a veríme, že realizácia sa začne už v najbližších mesiacoch,” poznamenal primátor Bratislavy Matúš Vallo. Predbežne by sa mali prvé práce začať už počas leta. Najväčšiu časť zaberú búracie práce v interiéri, ktorý predošlý vlastník rozdelil na viaceré menšie miestnosti. „Pre novú funkciu budovy bude potrebné nanovo rozmiestniť vnútorné priečky. Rovnako je naplánovaná oprava strechy. Presnejší časový harmonogram rekonštrukcie vyplynie po dokončení projektovej dokumentácie,“ spresnila hovorkyňa.
Modernistickú budovu uprostred sadu, ktorú projektoval v 80. rokoch architekt Ferdinand Konček, Bratislavčania poznajú ako bývalé sídlo nočného klubu. „Plánovaná rekonštrukcia to zmení a stavbe prinavráti nielen dôstojnosť, ale aj nadčasovú architektúru minulého storočia,“ vysvetlila Schmucková. Ako dodala, v budúcnosti tu vznikne gastroprevádzka, ktorá zaberie najväčšiu časť plochy. Pribudnú tiež bezbariérové verejné toalety. V budove vznikne aj zázemie pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), kde budú skladové priestory či šatňa pre vystupujúcich.
Vďaka obnove pôvodnej presklenej fasády smerom do parku sa budova prepojí s okolitou zeleňou a vonkajším amfiteátrom. „Ten počas leta naplno využíva BKIS, ktoré v parku organizuje množstvo podujatí pre deti či dospelých,“ uviedla hovorkyňa s tým, že v budúcnosti toto miesto ešte viac ožije. Na fasádu pod biely spišský travertín sa vráti pôvodný keramický obklad, ktorý v 90. rokoch odstránil súkromný majiteľ počas necitlivej rekonštrukcie. Rovnako sa obnoví pôvodné presklenie smerom do parku, odstránia sa mreže a opraví sa fontána, ktorá je súčasťou stavby. „Počas jednej z obhliadok architekti našli v objekte plastiku od výtvarníčky Ľuby Končekovej – Veselej. Táto plastika sa v budúcnosti vystaví ako umelecké dielo v prevádzke,“ dodala Schmucková.
Okrem kvalitnej a funkčnej architektúry bola jedna z podmienok zadania aj ekologická udržateľnosť budovy. Cieľom je využívať alternatívne zdroje energie. „Na budúceho prevádzkovateľa gastroprevádzky bude vyhlásená transparentná súťaž s presne stanovenými podmienkami na ponuku pokrmov a nápojov, a tiež zariadenie interiéru,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že architekti pripravujú len holopriestor s funkčným technickým zázemím a na základe schválenej štúdie bude vypracovaný dizajn manuál, podľa ktorého bude budúci nájomca postupovať. Bude mať však možnosť dotvoriť si interiér a vlastnú atmosféru. „V prípade záujmu by sa mali dať tieto priestory prenajímať na súkromné akcie, ako sú semináre, oslavy či kultúrne vernisáže,“ doplnila.
Za posledné obdobie prechádza Sad Janka Kráľa významnou revitalizáciou. Minulý rok v lete hlavné mesto po desiatich rokoch obnovilo verejné toalety, staršie stromy v parku odborne ošetrili a zmodernizovali aj verejné osvetlenie. „V blízkej dobe plánujeme vymeniť sedenie za takzvanú bratislavskú lavičku a obnovia sa aj smetné koše. Pod Mostom SNP sa tiež pripravuje skatepark, kde budú môcť jazdiť okrem skateboardistov aj BMX cyklisti, inline korčuliari a kolobežkári,“ poznamenala hovorkyňa. Zároveň na celé územie Sadu Janka Kráľa a Tyršovho nábrežia plánujú v tomto roku vypísať komplexnú urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž, ku ktorej aktuálne MIB spracúva participatívny proces.