Dátum: 28. marca 2023 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Zakliate Rázsochy?

Nemocnica s nekonečným príbehom, alebo najdlhšie stavaná nemocnica u nás. Aj tak by sa dala opísať stavba legendárneho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave. Všetko mal zmeniť Plán obnovy, ktorý na výstavbu Národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy „priklepol“ 281 miliónov eur.

„Staré“ Rázsochy začali stavať ešte za socializmu – v roku 1987. V 90-tych rokoch však stavba išla postupne do útlmu. Z pôvodného projektu sa napokon dokončila len hrubá stavba. Následne nedokončená budova stála roky opustená a chátrala. V auguste 2019 napokon vtedajšia vláda rozhodla o zbúraní „starých“ Rázsoch. S predsavzatím, že nová štátna nemocnica tu bude stať už roku 2024. Dnes je jasné, že tento termín je pasé. Iskierka nádeje pre Rázsochy zasvietila vlani v lete, keď vláda Eduarda Hegera schválila, že výstavba Národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy bude financovaná z Plánu obnovy. Podľa predstavy MZ SR vznikne na mieste, kde donedávna stál skelet pôvodne plánovanej nemocnice, moderný zdravotnícky areál so 653 lôžkami. Poskytovať má mimoriadne vysokú technologickú aj personálnu úroveň zdravotnej starostlivosti. Nemocnica bude navyše vynikať tým, že pôjde o centralizované pracovisko. Lôžka budú „plávajúce“ – teda už nepôjde o klasické oddelenia, ale budú sa využívať zdieľané kapacity lôžok. Nemocnica bude zároveň výučbovým pracoviskom pre medikov – študentov medicíny a na jej pôde sa majú aplikovať do praxe najnovšie poznatky z klinických výskumov.

V hre je 281 miliónov

Plán obnovy vyčlenil pre smelý projekt na Rázsochách 281 miliónov eur. Do decembra 2025 by mala byť dokončená hrubá stavba.Projekt má však oneskorenie.Zelená bodka – teda splnené, svieti iba pri úlohe Podpis zmluvy o dielo. K tomu došlo v júli 2022. Mešká Finálna verzia časti projektovej dokumentácie 2, ktorá mala byť hotová v októbri 2022. Tiež Finálna verzia časti projektovej dokumentácie 3, ktorú mali odovzdať v decembri 2022. Vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti, ktoré mali autori vypracovať do februára 2023, nie je hotové. A podľa Plánu obnovy je ohrozené aj vyhlásenie verejného obstarávania na zhotoviteľa, ktoré má byť v septembri 2023.

Pokračovanie na zenskyweb.sk

Autor: Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock

Pridaj komentár