Dátum: 25. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Viete, ktorý obchodný dom v Bratislave postavili za 5 mesiacov?

Hovorí vám niečo Obchodný dom Brouk a Babka? Nie? Ale Obchodný dom Dunaj určite áno. A presne tento obchodný dom postavili za rekordný čas – 5 mesiacov.

Prvý moderný obchodný dom na Slovensku

Dvaja českí spolužiaci Jaroslav Brouk a Josef Babka sa rozhodli po strednej škole podnikať. A pustili sa do výstavby obchodných domov. Neskôr to skúsili aj na Slovensku. Postavili Obchodný dom Bohuslav Brouk, ktorý bol pomenovaný podľa Broukovho syna. Neskôr sa premenoval na Obchodný dom Brouk a Babka a nakoniec tak ako ho poznáme teraz – Obchodný dom Dunaj. Tento obchodný dom bol výnimočný nielen tým, že bol prvým obchodným domom na Slovensku, ale tiež tým, že bol postavený v rekordnom čase. Práce sa začali 1. apríla 1936 a obchodný dom bol slávnostne otvorený 1. septembra 1936. Hlavným architektom bol Christian Ludwig.

Otvorenie obchodného domu vraj bolo veľkolepé. Pred vchodom sa tlačili davy ľudí, ktorí boli zvedaví na široký sortiment aj všelijaké vychytávky, ktoré obchodný dom ponúkal. Bol inšpirovaný americkými obchodnými domami a nechýbali v ňom napríklad samoobslužný predaj, predaj na úver, potrubná pošta, rýchlovýťahy a iné.

„Skoč do Dunaja!“

Tento výrok sa často použival ako vtip, keď ľudia niekomu odporúčali, aby navštívil obchodný dom Dunaj. Tam totiž vždy našiel, čo potreboval. Krok s dobou sa mu podarilo udržať aj keď na neďalekom Kamennom námestí otvorili ďalší obchodný dom – Prior. V roku 1985 v susedstve vyrástol Dom odievania a tak vznikol ucelený komplex Obchodný dom Dunaj. Situácia sa však postupne začala zhoršovať kedy už nedokázal dostatočne konkurovať novým obchodným centrám. Posledných 20 rokov si ho mnohí pamätajú najmä ako sídlo dvoch podnikov, kam sa večer chodili ľudia zabaviť – KC Dunaj a Klub Dole. Jedni si pochvaľovali, že sa do obchodného domu vrátil aspoň týmto spôsobom život, no iní to považovali za nedôstojné aj vzhľadom na fakt, že v roku 2000 bola táto budova vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Do Dunaja sa vráti život

Aktuálne spoločnosť CTP začala s rozsiahlou rekonštrukciou oboch objektov – aj obchodného domu aj Domu odievania. Plánuje z nich vytvoriť polyfunkčný komplex, v ktorom sa budú nachádzať kancelárie, byty, obchodné priestory a podzemná časť by teoreticky mohla byť doplnená o kultúrny priestor. Cieľom je, aby sa toto miesto stalo okrem iného miestom na trávenie voľného času, návštevu kultúrnych zariadení či nakupovanie. Práce by mali byť ukončené v druhej polovici roka 2025.

Pridaj komentár