Dátum: 14. apríla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Viete, ktorá studňa v Bratislave má prívlastok "trestajúca"?

V 70. rokoch minulého storočia sa rekonštruovalo Primaciálne námestie. Pri tejto rekonštrukcii bola odhalená aj stredoveká studňa. Prečítajte si, na čo slúžila.

Studňa bola hrozbou pre všetkých klamárov

V stredoveku boli všetky výrobky prísne kontrolované. Ak nespĺňali požadovanú kvalitu, ich výrobcovia boli patrične potrestaní. Napríklad pekárov, ktorých výrobky mali nižšiu hmotnosť alebo boli vyrobené z nekvalitných surovín, ponárali do Dunaja. Neskôr sa tento druh trestu zmiernil a „neporiadnych“ pekárov začali údajne ponárať do studne na dnešnom Primaciálnom námestí.

Studňa bola hrozbou pre všetkých klamárov

Vykonávali to tak, že kat postavil ponad studňu lešenie, na ktorom bola kladka a cez kladku bol pretiahnutý povraz s hákom. Na hák sa pripevnila veľká železná klietka, do ktorej zatvorili trestaného a ponorili ho do studne. O tom, koľkokrát bude pekár ponorený do studne rozhodoval člen mestského zastupiteľstva. Ponárali ho však len na tak dlho, aby sa neutopil. Zdá sa, že to bol dobrý spôsob ako prinútiť pekárov piecť čestne, pretože v mestskej kronike nenájdete pekára, ktorý by bol v studni dvakrát. Tieto tresty boli vykonávané do roku 1773, kedy ich zakázal Jozef II.

Čo myslíte, zišla by sa takáto studňa na nepoctivých výrobcov aj dnes?

Pridaj komentár