Dátum: 30. mája 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Viac ako tretina Slovákov verí v mýtus, že skleróza multiplex sa spája so stratou pamäte

Prieskum 2Muse upozorňuje na mýty o ochorení sklerózy multiplex.

Viac ako tretina (43 percent) Slovákov verí v mýtus, že skleróza multiplex, známa aj pod pojmom roztrúsená skleróza, sa spája so stratou pamäte. Rovnako si tretina ľudí mylne myslí, že toto ochorenie je smrteľné a každý piaty Slovák je presvedčený, že je to vrodené ochorenie. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2Muse, v súvislosti s dnešným Svetovým dňom sklerózy multiplex. V tlačovej správe o ňom informovala agentúra Grape PR. Polovica mladých ľudí si myslí, že roztrúsená skleróza je choroba starých ľudí. Ochorenie sa však diagnostikuje najmä mladým ľudom, medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, a je to celoživotné liečiteľné ochorenie. Len na Slovensku stúpla prevalencia ochorenia z 30,2 pacientov na stotisíc obyvateľov v roku 2016 na 37 pacientov na stotisíc obyvateľov v roku 2020. Viac ako dve tretiny nových pacientov tvoria ženy.

„To, že toto ochorenie sa spája s rôznymi mýtmi je všeobecne známe. Mnohí ľudia si myslia, že roztrúsená skleróza sa týka starých ľudí a súvisí so stratou pamäte. Dokazujú to aj výsledky prieskumu. Žiaľ, opak je pravdou. Toto ochorenie je ochorením mladých ľudí a prejavuje sa celkovou slabosťou, únavou a aj poškodením zraku,“ povedala Viera Hančinová z Ambulancie pre liečbu sclerosis multiplex z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Tieto typické príznaky si však verejnosť nespája s roztrúsenou sklerózou. Prvotné asociácie sa ľuďom skôr spájajú so stratou pamäte, zabúdaním a zlou motorikou. Najčastejšie vyskytujúce sa prvé príznaky ochorenia, akými sú tŕpnutie alebo slabosť končatín, závraty, poruchy zraku a nevysvetliteľná únava, uvádza len veľmi malé percento opýtaných.

Neznalosť prvotných príznakov ochorenia a ich podcenenie často vedú k dlhým časovým úsekom medzi začiatkom ochorenia a stanovením diagnózy. „Včasným stanovením diagnózy a následným zaliečením efektívnou liečbou najneskôr do dvoch rokov od prvých príznakov, môže mať významný vplyv na celkovú kvalitu života pacienta“, pokračovala Hančinová.

Ďalší mýtus s ochorením roztrúsenej sklerózy súvisí s jeho celkovým vnímaním zo strany verejnosti. Tretina populácie Slovenska si myslí, že toto ochorenie je smrteľné a každý piaty Slovák si dokonca myslí, že ide o vrodené ochorenie. Pre štvrtinu opýtaných Slovákov predstavuje táto diagnóza invalidizujúce ochorenie – pacientov si spájajú s pripútaním na invalidný vozík a málo kvalitným životom. Skeptickí sú aj čo sa týka ich zaradenia do pracovného života. „Aj v tomto prípade ide skôr o mýty ako fakty. Toto ochorenie nie je vrodené a ani smrteľné. Práve naopak, vieme ho veľmi efektívne liečiť a dobre zdiagnostikovaný pacient s dobre nastaveným liečebným režimom môže žiť kvalitný život, študovať, pracovať a založiť si rodinu,“ doplnila Hančinová.

Pridaj komentár